Ayak Bakımı Nasıl Yapılmalıdır ?

Kış ayları yaklaşıyor özellikle bu aylarda bir çok kadının önem verdiği ayak bakımıyla ilgili siz değerli Bilgi Doktoru okurları için yapılması gerekenleri paylaştık.

Ayak Sağlığımız neden önemlidir?

Ayak sağlığı kolay konu gibi görünse de aslında vücudumuzu çok etkileyen bir kavramdır.Uzak doğu inanışlarında ayaklarımızın tabanındaki özel akupunktur noktaları ile ayak sağlığının ruh sağlığımız üzerinde ne kadar etkili olduğunu göstermektedir.

Refleksoloji de ayağa yapılan masajla bütün vücudumuzun stresini alır. Dolayısıyla genel sağlığımızda her zaman ihmal edilen ayak sağlığımızın önemini kavrayabiliriz. Daha estetik kaygılarla özellikle bayanların tercih ettiği sivri uçlu ve yüksek topuklu ayakkabılar nasır çıkmasına yol açarak,  gün boyu yorgun ve huzursuzluk yaratarak sağlığımızı olumsuz etkiler.

Sağlıklı Ayaklar için neler yapılmalıdır?

Özellikle bayanlar kuşkusuz çekici ve şık ayakkabılar giyinmek ister; yalnız günlük yaşamda ve çalışırken daha rahat ve ortopedik ayakkabı seçimleri sağlıklı olanıdır. Ters durumlarda muhtemelen nasır gelişir.


-------- Sponsorlu --------

Mevsimler ayakkabı seçimlerinde önemli husustur. Sıcak havalarda kapalı ayakkabı giymek, kış mevsiminde uzun vakitler botların içerisinde havasız kalan terleyen ayaklarda mantar enfeksiyonu gelişimini basitleştirecektir. Dolayısıyla yaz mevsiminde açık ayakkabıları seçin, kış mevsiminde ise eve girer girmez çorapları çıkarıp ayakların hava almasını sağlamak doru olacaktır.

Ayak mantar enfeksiyonları ayaklarda ufak sıyrık ile çatlaklar oluşturarak bakterilerin girişi için bir kapı oluşturur ve oluşan bakteriyel enfeksiyonlar mantar enfeksiyonu süren tekrarlayıcı bir hal alıp hastanın mükerrer defalarda antibiyotik almasına yol açacaktır.

Mantar enfeksiyonlarının bulaşma riski taşıması sebebiyle sosyal alanlarda dikkat etmek gerekir. Ayakkabı, çorap, havlu gibi şahsi eşyaları bulaşma riski taşıması sebebiyle ortak kullanmamak gerekir.

Bu konuyla ilgili bilgi ve tecrübelerinizi Bilgi Doktoru üyeleri ailesiyle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir