Karın Şişkinliğine Bitkisel Tedavi

Karın Şişkinliğine Doğal Tedaviler – Karında Şişkinlik neden olur?

Çok hızlı yemek yemek

Bazı kişiler hızlı yemek yemezlerse, doymayacaklarını sanarlar. Aslında doğru olan tam tersidir: hızlı yerseniz açlığınız bitmeyecektir. Çünkü doygunluk duygusunun beyine ulaşması 15 – 20 dakika kadar sürüyor. Bunun haricinde, hızlı yerken hava da yutuyorsunuz. Bu da midenizde oluşan şişkinliğin artmasına neden olur ve sancı yapar.

Eğer yemeğinizi tam çiğnemezseniz, tükürükte bulunan enzimlerin yemeğe karışmasını ve karbonhidratlarla etkileşimini engellemiş olursunuz. Bu da yiyecek aşağı indiğinde olması gerektiği gibi sindirilemeyecek anlamına gelir.

Hızlı yemeyi engellemek için ne yapmak gerekir?

Örneğin, yemeğe salata ile başlayarak, sonrasında tüm yemeği bir arada değil de, porsiyonlar şeklinde alır ve ekmeği de fazlaca çiğnerseniz, yavaş yavaş yemiş olacaksınızdır.

Çok fazla kızartma yemek

Kızarmış patatesler, harca bulanmış yiyecekler, yahniler ve güveçleri hazırlarken aşırı miktarda yağ kullanılır. Yağın hazmi basit değildir. Her yemeğin ardından bir müddet midenizde kalır ve şişkinlik duygusu verir.

Çare: yemekleri yağda kızartmak yerine döküm tavada, fırında ya da buharda pişirebilirsiniz. Örneğin yemekler zeytin yağını daha az çekerler. Kızartma yaptığınız zaman da bir müddet kağıt havluda bekletin ki yağı güzelce emerek çeksin.


-------- Sponsorlu --------

Aşırı gazlı içecek tüketimi

Gazlı içecekleri içmek, mideyi aşırı şekilde gazla doldurur. Bu içecekler üstelik şekerli ise, kilo aldıran ve vücuda lüzumsuz enerji depolayan ”boş kalori” olarak isimlendirdiğimiz şeyi alıyorsunuz demektir. Soda kalori içermemesine rağmen, gazlı olmasından dolayı karın şişliği yapacaktır ki yemek esnasında içiyorsanız durum daha da olumsuz olur.

Tam besinleri tüketin

Az işlenmiş yiyeceklerdeki besin değerleri hiçbir gıdada bulunmaz. Vitaminler, mineraller, lifler ve antioksidanlar… Ayrıca bunlarda sindirimi destekleyecek ve şişkinliği engelleyecek enzimler de bulunur.

Karın şişkinliğini engellemek için tavsiye edilen beslenme biçimi

Karpuz

Taze meyvelerin hazmedilmesi oldukça rahat olur. Lif ve fazlaca su içerirler. Yağ oranı oldukça az olmasından, akşam yemekleriniz için mükemmel bir seçenek olabilirler. Örneğin, karpuz, kayısı, ve kiraz karışımı bir meyve salatası yiyebilirsiniz. Mümkün olduğu kadar farklı meyveler tüketin. Uzun zaman süresince tek tip meyve yenmesi önerilmez.

Akşam yemekleri esnasında meyve yemeyi alışkanlık haline getirebilirsiniz.

Mercimek filizleri, soya ve alfalfa vitamin ve minerali çok, yağı az olan sağlıklı besinlerdendir.

Sebzeli güveçlerde, çorbalarda ya da salatalarda çok hoş olurlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir