Karaciğeri Bitiriyormuş, Şimdiye Kadar Bilseydik Hiç Yemezdik

Severek yediğimiz fakat karaciğere zararlı bu maddelere şaşıracaksınız!

Beslenmeniz, karaciğer sağlığınızı doğrudan etkiler. Yağlı besinlerin yanı sıra, şekerli ve tuzlu besinler de karaciğer sağlığı için olumsuz etkiye sahip. Lif oranı yüksek besinler, karaciğerin çalışmasına yardımcı olacak. Paket halindeki atıştırmalıkların zararlarını göz ardı etmemelisiniz.

PAKETLENMİŞ ABUR-CUBUR YİYECEKLERİ SINIRLAYIN!
Beslenme ve Diyet Uzmanı Özden Örkcü, “Çalıştığınız zaman yanınızda sağlıklı atıştırmalık bulundurun. 12 adet yer fıstığını robotta çekin, doğal bir fıstık ezmesi yapın ve bir dilim elma ile tüketin. Ya da kuru kayısı, hurma arasına ceviz yerleştirin ve mini sağlıklı sandviçler elde edin. Bunlar sayesinde tatlı krizlerinizi önleyebilirsiniz” önerisinde bulundu.

LİFLİ YİYECEKLER, KARACİĞER DOSTU!
Özden Örkcü, “Güne mükemmel bir şekilde başlamak için yulaf ezmesi tüketin. Araştırmalar sonucunda karaciğer hastalıklarından kaçınmanın yollarından birinin ekstra kilolardan ve karın yağlarından kurtulmanız olduğunu söylüyor” dedi.

PATATES KIZARTMASI VE HAMBURGER SİROZA YOL AÇIYOR!
Özden Örkcü, “Doymuş yağ miktarı yüksek besinleri fazlasıyla tüketmek, karaciğerin işini yapmasını zorlaştırabilir. Zaman içerisinde siroz olarak bilinen karaciğerde iz kalmasına yol açan iltihaplanmalara neden olabilir.” dedi.


-------- Sponsorlu --------

ŞEKERİ AZALTIN!
Yüksek miktarda tatlı yemenin karaciğere zarar verebileceğini ifade eden Özden Örkcü, “Karaciğerin görevlerinden biri de şekeri yağa dönüştürmek. Eğer aşırı miktarda tatlı tüketirseniz, karaciğeriniz çok fazla yağ yapar. Bu nedenle yağlı karaciğer hastalığı gibi bir durum yaşayabilirsiniz.” dedi.

SUYUN YARARLARINA ŞAŞIRACAKSINIZ!
Beslenme ve Diyet Uzmanı Özden Örkcü, “Karaciğeriniz için yapabileceğiniz en sağlıklı şey kilonuzu korumak. Şekerli içeceklerin yanı sıra içme suyu alışkanlığı edinin. Her gün kaç kalori kazanacağınıza şaşıracaksınız” dedi ve önerilerini ekledi:

TUZUN ÜZERİNE BİR KAPAK KOYUN

Tuzu kesmek için yapabileceklerinize göz atın.
Pastırma veya şarküteri gibi işlenmiş gıdalardan uzak durun.
Taze sebzeler tercih edin.

KAHVE
Günde iki ya da üç bardak kahve tüketmenin, karaciğerinizi fazla alkol ya da düzensiz beslenmenin neden olduğu zararlardan koruyabileceği bilinir. Kahvenin karaciğer kanseri riskini de azaltabildiği bazı bilim insanları tarafından söylenmiştir.

YEŞİL ÇAY
Yeşil çay, karaciğer de dahil bazı kanser türlerine karşı bir koruma kalkanı. Çayını yapar ve sıcak içerseniz daha etkili olur. Buzlu çay, içime hazır yeşil çay çok daha az etkiye sahiptir.

KARAHİNDİBA
Sindirim sistemini destekleyen karahindiba, safra üretimini artırır ve böylece karaciğerde biriken zararlı toksinleri dışkı yoluyla dışarı atılmasına yardımcı olur. Ayrıca iltihap önleyici özelliği sayesinde karaciğerde aşınmaya yol açan iltihaplanmaların tedavisine yardımcı olur.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir