İşyerinde Mobbing Mağduru Olmayın

Çalışanların Mobbing Şikayeteri

Mobbing’e Uğrayan yani Yıldırmaya Maruz kalanları  Bilgi Doktorunuz  olarak şu şekilde tanımlayabiliriz;

 

Mobbing Kavramı Nedir?

Mobbing duygusal bir saldırıdır. Yaş, ırk, cinsiyet ayrımı gözetmeden, taciz, rahatsız etme ve kötü davranış yoluyla herhangi bir kişiye yönelen saldırganlıktır.

Kişiyi iş yaşamından dışlamak amacıyla kasıtlı olarak yapılır. Kişinin saygısız ve zararlı bir davranışın hedefi olmasıyla başlar. İşveren ima ve alayla, karşısındakinin toplumsal itibarını düşürmeye yönelik saldırgan bir ortam yaratarak kişiyi işten ayrılmaya zorlar.

Yapılan araştırmalar mağdur olanların da sıklıkla zeki, yetenekli, yaratıcı özellikler gösteren, farklı görüşlere alternatif yaklaşımlar geliştirebilen, başarılı ve başarıyı amaçlayan, dürüst, güvenilir, iş yerinde politik davranmayan, destekleyici iletişim tarzını kullanan kişiler olduğunu göstermektedir. İşlerini benimseyerek yapan, Meslek etiği ilke ve kurallarına uyan kişilerdir.

 

Mobbing Uygulayan Kişilerin Tanımı;

Yıldırma yapan kişiler ise antipatik özellikler taşıdığı,  aşırı denetleyici, korkak ve sinirli, daima güçlü olma isteği içinde olan, kötü niyetli ve hileli eylemlere başvurmaktan çekinmeyen kişilerdir.


-------- Sponsorlu --------

Uyum bozuklukları, depresyon, yaygın anksiyete ve panik bozukluğu gibi anksiyete bozukları gibi sorunların ortaya çıkmasına sebep olabilecek yıldırmaya maruz kalan kişiler için de şunları belirtmek isterim;

Sıklıkla “yıldırma” kurbanlarına, yeni bir iş araması, yardım alması, kendini yanıltmaması, öz güvenini geliştirmesi, olasılıkları hatırlaması, yaraları sarmaya çalışması, yasal işlem yapması önerilmektedir. Yıldırmanın ruhsal bütünlüğe yönelik bir saldırı olduğu düşünülürse buna uygun başa çıkma beceriler geliştirmenin büyük önem saldırı olduğu düşünülürse buna uygun başa çıkma beceriler geliştirmenin büyük önem taşıdığını vurgulamamız gerekir.

 

Mobbing Sorununuz Varsa, Bunu Mutlaka İş Yerinizdeki Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sorunu arkadaşlarla paylaşmaktan profesyonel yardım aramaya varan bir yelpazede yardım almak gerekebilir. Bu çabalar sorunun kalıcılaşmasını önleme yanında bireyin başa çıkmasını, örselenmeden kurtulmasını sağlayabilir.

 

Böyle bir duruma şahit olan Bilgi Doktoru okurlarının bu tecrübe ve bilgilerini bizlerle paylaşabilirler.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir