İlkbaharda Vücudun Temizlenmesi

Vücutta kıştan kalan artık maddeler, ilkbaharda temizlenmelidir. Bunun için en önemli üç yol; kan aldırmak, kusmak ve müshil içmektir.

İlkbaharda unutulmaması gereken bilgi; Kışın vücuttan anlamayan zararlı maddelerin sıcaklığın artması ile eriyip vücuda yayılacağıdır.

Bu durum hastalıkları meydana getireceğinden baharın başında bunları bedenden temizlemek gerekmektedir. Bu temizlenmenin en başta mümkünse kan alınması gelmektedir.

İlkbaharda bedende kan fazlalaşır, bu nedenle kan alınmasında sakınca yoktur. Ancak kan alınması bilgi ve tecrübe ister, kesinlikle doktor tarafından gerek görülmeli ve yapılmalıdır.

Kan alma yapılamazsa kanda yayılmaya başlayan zararlı maddelerden kurtulmak için ikinci yol kusmaktır. Kusmak; kış günlerinde midede ortaya çıkan balgam hıltından kurtularak vücudun temizlenmesidir.

Bu konu kusmak bahsinde geniş olarak anlatılmıştır.

Hipokrat’ın da aynı şeyi öğütlediği; “Bahar faslında kusmak çok yarar kılar ki ot içmeye destur oldukta yani baharın kırk günü geçecek kuşlar da’ eski tıp kitaplarında sıkça yeniden edilir.


-------- Sponsorlu --------

Hekim Eşref bin Muhammed

Kendi fikrini şu şekilde özetler; “Vücuttu kışın donmuş olan hıltlar uyuyan yılana benzer. Nasıl kışın yer ak tında donmuş gibi uyuyan yılan bahar olunca hareket eder ve önlem alınmazsa ya sokar ya öldürürse, kimse şüphe edilmesin ki bahar geldiğinde zararlı maddeler de şayet önlem alınmazsa birçok hastalıklara neden olur.”
Bu neden ten insanlar baharda kendilerine dikkat etmeli, şayet kendi mizacında makul olmayan bir şeyler hissederlerse doktora danışarak zararı giderilmesini istemelidir.

Tedavisinde; Kan aldırmak, kusmak, müshil içmek yada daha diğer yararlı ilaçlar kullanılır.

Kışın biriken atılacak maddelerin yalnızca bedenden değil beyinden de temizlenmesi gerekmektedir. Baharda beynin temizlenmesi konusu bilhassa doktorların işidir.

İlkbaharda beden temizlemesi yaparken, sağlığı tehlikeye atmamak için kolay önlemlerin haricinde kişinin usta bir doktora danışması gerekmektedir.

Kişinin mizacına ve artık maddelere göre makul tedaviyi doktor saptamalı ve ona göre de hareket edilmelidir.

Özellikle doktorların bu hususta bilgi sahibi ve deneyimli olması gerekmektedir. Yoksa tabiatı düzeltelim derken bozabilirler.

Vücut Temizliği ile ilgili görüş ve önerilerinizi siz de değerli Bilgi Doktoru okurlarıyla paylaşabilirsiniz. Ayrıca bu konu ile alakalı sorularınız varsa cevaplamaktan memnuniyet duyarız. Sağlıklı günler geçirmeniz dileğiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir