Herbalistlerin 1 Numaralı Gözdesi Karabaş Otu Faydaları

Geleneksel Tıpta yaygın kullanımı olan karabaş otunun; nörolojik hastalıklar, kalp rahatsızlıkları, astım ve kan dolaşımı için kullanıldığı bilinmektedir. Dr. Muammer Yıldız, birçok faydası olan karabaş otunun anlattı.

Karabaş otu çoğunlukla vücudun dış kısmına fayda sağlamasıyla bilinir. Fakat iç organlar için de bazı faydaları bulunur. Ruh ve sinir sağlığına olumlu etkileri olduğu bilinen karabaş otu; saç ve cilt sağlığının yanı sıra doğal bir parfüm olarak da kullanılabilir.

İbrahim Saraçoğlu, karabaş otunun birçok kanser türünü engelleyen özelliğe sahip olduğunu belirtiyor. Yalnızca kanser tedavisinde değil farklı birçok hastalığın tedavisinde de bu bitkinin kullanılmasını öneriyor.

Karabaş Otu (Lavandula Stoechas) Nedir?

Karabal otu aslında bir lavanta türü olan Akdeniz bitkisidir. Fransız lavantası veya İspanyol lavantası olarak da bilinir. Osmanlı döneminde ise kolera salgını için kullanılması yönünde özel ferman çıkarılmıştır. 1. Dünya Savaşı sırasında ise mikrop öldürücü olarak kullanılmıştır.

Bunun dışında eski zamanlardan beri tedavi için kullanılan bir bitkidir. C ve A vitamini yanında demir ve kalsiyum bakımından da zengindir. İbrahim Saraçoğlu’nun çalıştığı bitkilerden biridir. Kanser dışında da birçok hastalığın tedavisi için kullanılan şifalı bir bitkidir.


-------- Sponsorlu --------

Karabaş Otu Faydaları

-Balgam söktürücü etkisi vardır.
-Sinir sistemi ve kalp sağlığını güçlendirir.
-Egzamayı iyileştirir.

Akciğer kanseri, kan kanseri ve beyin tümörünü engeller. Ve hatta bu kanser çeşitlerinden bazılarını tamamen ortadan kaldırabilir.

İçerdiği geraniol maddesinin kansere karşı koruyucu özellik taşıdığı ve bazı beyin tümörlerini tamamen ortadan kaldırdığı bilinmektedir.

Karabaş otunun kan dolaşımını düzenlediği bilini.

İdrar yolu enfeksiyonlarının giderilmesi için yararlıdır.

Sinüzit hastalığının tedavisi için de kullanılır.

Ağrı kesici özelliği vardır.

rahatlatıcı özelliği sayesinde uyumanızı kolaylaştırır.

Epilepsi (sara) hastalığına karşı da çay formunda kullanılması nöbetlerin azalmasını sağlar.

Dikkat:İbrahim Saraçoğlu bitkinin yalnızca rahatsızlıkların açığa çıktığı dönemde içilmesini öneriyor. 20 yaşından küçük bireylerin kullanmaması gerektiğini belirtiyor. Bitkinin güneş almayan kapalı ve nemden uzak bir alanda saklanması gerektiğini söylüyor.

Karabaş Otu Çayı Nasıl Hazırlanır, Ne Kadar Süre İle Kullanılır?
Kaynamış 1 su bardağı suyun içine, 1 tatlı kaşığı karabaş otu ekleyin. 3 dakika daha kaynatın. Ve demlenmeye bırakın. Demlenme işleminden sonra soğumadan süzün. İki günde bir akşam yemeklerinden 2 saat sonra 1 bardak için. 10 gün boyunca uygulayın ve bir hafta ara verin. Daha sonra aynı şekilde kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir