Havlıcan Kökü Güzellik Kürü

Havlican Nedir, Ne İşe Yarar;

İbn-i Sina’ya göre havlican eşek marulu denilen bir bitki. Bir çok çeşidi olan bu bitkinin yaprakları marul yaprağına benziyor; Adı da bu sebepten eşek marulu olsa gerek.

Sarılığa ve dalak ağrılarına da iyi gelen bu tadı acı bitkinin yap­rağı onun sağlığa faydası bakımından en zayıf tarafı olarak anılı­yor.

Kürün Hazırlanışı – Yapılışı – Nasıl Hazırlanır

Malzemelerinin çok bilinirliği yanı sıra hazırlanması da ko­lay olan karışımın tarifi, İbn-i Sina’nın Tıp Kanunu adlı kitabının 5. cildinde şu şekilde yer alıyor: * 3.249 kg Suriye nohudu taze su içerisinde 15 gün ıslatılır ve sonra yumuşayıncaya ve su ka- rarmcaya kadar orta ateşte pişirilir. Nohut (bir nevi Hint nohu­du) ufalanır. Burada su tamamen buharlaştırılır, sonra sarımsak alınır ve daha sonra inek sütü onun üzerine 4 parmak (2.5 inç) üstünü örtecek kadar doldurulur; sonra bir lambanın ışığı gibi olan ateşte pişirilir, terkip beyin kıvamına gelince üstüne inek sütü dökülür.


-------- Sponsorlu --------

Bu süreçten sonra kalan madde çörek gibi bir hale gelene ka­dar bakır bir tencere içinde pişirilir ve sonra saf ve beyaz bal onun üzerine dökülür, onun seviyesi 4 parmak (6 cm) olana kadar ko­nur.

Daha sonra o karışım çökene kadar pişirilir. Daha sonra 54 gram kırmızı ve beyaz kırmızı ebegümeci 450 gram sarımsakla birlikte 13.5 gram biber, 45 gram nane ve Kirman kimyonu ve di­ğer bir reçetede verdiğim gibi 45 gram havlican 45 gram tarçın ve 22.5 gram sivri biber ilave edilir. Bütün ilaçlar sarımsak preparatı ile karıştırılır ve yeşil bir kavanozda korunur. Onun bir cezve dozu her vakada alınır.

Havlıcan Kökü Nasıl Kullanılır

Yukarıda belirtildiği gibi vücuda faydaları bakımından çok önemli olmasına rağmen içerdiği malzemelerin tanınan bitkiler ol­ması ve karışımın hazırlanışınm kolay olması bu reçeteyi daha da önemli kılıyor.

1 YORUM

  1. Pingback: Emziren Annelere Lahana Suyu Kürü (Saraçoğlu Tarifi) » Bilgi Doktoru

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir