Fesleğenin Çayı Nasıl Yapılır?

Fesleğen Nerede Yetişir? Fesleğen Çayı Ne İşe Yarar? Fesleğen Çayı Nasıl Yapılır? Fesleğen Çayı Faydaları Nelerdir?

Fesleğen çayı: Eğer Fesleğen çayını fesleğenin taze yapraklarından hazırlayacaksanız, bu yaprakları kaynatılmış suya atın. Yapraklar kaynayan suda 3-4 dakika bekledikten sonra süzerek içebilirsiniz. Fesleğenin Kurutulmuş yapraklarından  çay yapacaksanız kuru yaprakları kaynar suya atarak 10 dakika kadar bekletiniz ve süzerek içebilirsiniz.

Fesleğen, çiçekli ve yapraklı dallardan oluşmaktadır. Yapraklar basit, saplı, 2-6 cm uzunlukta, oval biçiminde, kenarları seyrek dişli, özel kokulu ve baharlı lezzetlidir. Tek başına yüksek miktarlarda özellikle hamilelerde kullanılmaması gerekmektedir.


-------- Sponsorlu --------

Fesleğenin Hindistan, Afganistan, Pakistan ülkelerinde ait olduğu söylenmektedir. Ancak  o kadar faydalı ve değerli bir bitkidir ki,  günümüzde tüm dünyada kültürü yapılmaktadır. Türkiye de ise genel olarak Güney Anadolu’da yetişmektedir.

Fesleğen Çayının Faydaları Nelerdir;

Fesleğen özellikle enfeksiyonlara karşı korur ve bu yönde tedaviye büyük ölçüde yardımcı olur.

Çok fesleğen tüketen insanlar genellikle daha az hasta olurlar.

Fesleğen insanı canlandırır ve dinamik tutar.

Uyarı: Fesleğen tek başına çok miktarda özellikle hamilelikte kullanılmamalıdır.

Yukarıda Fesleğenin Faydalarını ve kullanım şekillerini siz değerli Bilgi Doktoru Okurlarım için anlatmaya gayret gösterdim. Siz de farklı bir faydasını gördüyseniz lütfen bizlerle paylaşın. Paylaşın ki bildiklerimiz çoğalsın…. Sağlıcakla Kalın.

1 YORUM

  1. Pingback: Sigarayı Bırakmak İçin Fesleğen Yaprağı Kullanılması » Bilgi Doktoru

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir