İnsandan İnsana Ebola Virüsü Nasıl Bulaşır

Merhaba Değerli Bilgi Doktoru Okurlarım; Üzücü Gündemimiz olan Ebola Virüsü Hakkında yaptığımız araştırmaları sizlerin bilgisine sunmamız gerekmektedir.

EBOLA VİRÜSÜ İNSANLARA HANGİ YOLLARLA BULAŞIR

Geçtiğimiz günlerde Dünya Sağlık Örgütü, Ebola virüsünün insanlara hangi yollarla bulaştığı konusunda bilgilendirme yaptı.

Yapılan Bu Açıklamada;  “Virüs, vücut sıvıları, kan, dışkı ve kusma ile yakın ve doğrudan fiziksel temas halinde bulaşıyor. Doğrudan temas dışında daha önce virüsün temas ettiği yer ve cisme dokunma yoluyla da bulaşıyor ama bu şekilde yani dolaylı yolla virüs bulaşması çok nadir bir durum” şeklinde ifadeler belirtildi.


-------- Sponsorlu --------

Ayrıca Ebola virüsü taşıyan ancak iyileşme sürecinde olan bir kişinin spermlerinde en az 70 gün ve hatta bazı çalışmalara göre 90 gün aktif kalabildiği belirtilen açıklamada, tükürük ve gözyaşının da düşük de olsa bu virüs taşıyabileceğini belirttiler. Bu da ne kadar dikkatli temkinli ve hassas davranmamız gerektiğine işaret ediyor…

Ebola Virüsü Mutasyona Uğradı mı? Hava Yolu İle Ebola Virüsü Bulaşır Mı?

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) açıklamasında; Virüsün hava yoluyla bulaşmadığı vurguladı. Ebola virüsünün mutasyona uğradığı yönünde de hiçbir kanıt olmadığı belirtilen açıklamada, virüsün değişime uğrayarak hava yoluyla da bulaşabileceği yönündeki iddialar konusunda hiçbir kanıt olmadığı bildirildi. Ayrıca  anne sütü, idrar ve spermde de Ebola virüsü saptandığı kaydedildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir