Doğru Bilinen Yanlış Sağlık Öğütleri

“Yumurta yeme kolesterolün yükselir” bildiğimiz fakat yanlış bildiğimiz bir sağlık tavsiyesi!

Diyetisyen Ferdi Öztürk, sağlıklı beslenme konusunda doğru bilinen yanlışları anlatıyor.

En önemlisi; yumurta tüketildiği zaman kolestrolün yükseleceği!
Uzun yıllar boyunca yumurtanın kolestrolü yükselttiği ve kardiyovasküler sağlık bakımından zararı tartışma konusudur.

Yapılan çalışmaların sonucunda gün içerisinde tüketilen bir adet yumurtanın bireylerde toplam kolesterol, LDL kolesterol, HDL kolesterol ve trigliserit seviyelerini etkilemediğini gözlemlemiştir.

Amerikan Kalp Birliği, yumurta kolesterolü ile kan kolesterolünün direkt bir bağlantısı bulunmadığından günde 1 adet yumurta tüketiminin zararı olmadığını söylüyor.

Yumurta insanın sağlıklı beslenmesi açısından oldukça önemlidir.

Sabah uyanır uyanmaz limonlu su ya da sirkeli su içmek zayıflatır! Bu görüş her ne kadar yaygın olsa da doğruluğu tartışma konusudur.


-------- Sponsorlu --------

Bu ikilinin zayıflatıcı etkisinin olduğu herhangi bir bilimsel çalışmayla kanıtlanmamıştır. Evet, güne daha dinç başlamanızı sağlayabilir fakat kilo vermenize herhangi bir katkısı yok.

Akşam altıdan sonra yemek yerseniz şişmanlarsınız!
Akşam öğününün saati tamamen size bağlıdır. Yaşam tarzınız, uyku düzeniniz, iş saatleriniz ile bağlantılıdır. Eğer gece vardiyasında çalışıyorsanız akşam altıdan yemek yememeniz doğru değildir.

Esas önemli olan nokta kişinin uyumadan 3 ya da 4 saat önce midesini dinlendirmiş olması ve su tüketmeyi ihmal etmemesidir.

Sıcak su içildiğinde yağlar yakılır!
Sabahları uyandığınızda oda sıcaklığındaki suyu tüketmek faydalıdır. Su tüketiminin yağ yakımını hızlandırdığı doğrudur fakat sıcak su içerek değil.

İdrar söktürücü ya da müshiller zayıflamanıza yardımcı olur!
İdrar söktürücü ilaçlar ya da ağızdan alınan bağırsak yumuşatıcı ilaçlar zayıflamanıza yardımcı olmaz. Hatta bu ilaçlar zayıflamak için kullanıldığında potasyum ve su kaybına neden olur.

Hafif besinler kilo verdirir!
Kilo vermek amacıyla sıklıkla tüketilen hafif ürünler tersi etki yaratarak kilo almanıza neden olabilir. Light ürün; yağı ya da şekeri nispeten azaltılmış fakat kalori içeriği normal ürünlere kıyasla daha düşük ürün demektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir