Depresyon Bulaşıcı bir Hastalık mıdır?

Depresyonun enfeksiyon hastalıkları gibi parazit, bakteri veya virüslerden kaynaklı olabileceği ve aşı ile tedavisinin mümkün olabileceği belirtildi.

Yeni yapılan araştırmalar sonucu Depresyonun bulaşıcı hastalıklara yakın belirtiler göstermesi ve bu durumda bulaşıcı bir hastalık olma iddiası ile ilgili bilmeniz gerekenleri Bilgi Doktoru sitenizde sizler için paylaştık.

Depresyon Bir Enfeksiyon Hastalığı mıdır?

Amerika Birleşik Devletleri’nde Stony Brook Üniversitesi’nden Türk Doktor Turhan Canli, depresyonun duygu hali sorunluluğundan ziyade bir enfeksiyon rahatsızlığı şeklinde tekrar tanımlanabileceğini açıkladı.

Doktor Canli, depresyondaki bireylerin bulaşıcı hastalıklara yakalanan bireylerinkine yakın belirtiler gösterdiklerini, enerjilerinin düştüğünü, yataktan kalkmakta güçlük çektiklerini, çevrelerine ilgilerinin azaldığını açıkladı.

Depresyondaki bireylerin katıldığı araştırmaların, bu bireylerin beyinlerinde enfeksiyon belirtilerine rastlandığını meydana çıkardığını vurgulayan Canli, bu belirtilerin bakteri, parazit yada virüse karşı bağışıklık sisteminin harekete geçtiğini gösterdiğini açıkladı.


-------- Sponsorlu --------

“Biology of Mood and Anxiety Disorders” isimli yabancı bir dergisinde yayımlanan yazıda Canli, bakteri, virüs ve parazitlerin genetik yapımızda farklılıklara sebebiyet verebileceğine, parazitlerin doğum esnasında veya ebeveynler ile çocuklar arasındaki temas ile bulaşabileceğini vurguladı.

Depresyon Hastalığı Bulaşıcı mı?

Depresyona yakalananlar ve sağlıklı bireylerin katılım sağladığı geniş çaplı araştırmaların parazit, virüs veya bakterilerin depresyonun sebebi olduğunu göstermesi durumunda hastalığın ilerde aşı ile tedavi edilebileceğini açıkladı.

Depresyonun aşı ile tedavisi ile ilgili görüş ve tecrübelerinizi siz de değerli Bilgi Doktoru okurlarıyla paylaşabilirsiniz. Ayrıca bu konu ile alakalı sorularınız varsa cevaplamaktan memnuniyet duyarız. Sağlıklı günler geçirmeniz dileğiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir