D Vitamini Eksikliği Kanser Yapar mı

D vitamininin eksikliği  kadınlarda meme kanseri ve erkeklerde prostat kanserine yakalanma riskini artırdığı açıklandı.

Kış mevsiminde yaşanan vitamin eksiklikleri yaşam kalitesini düşürdüğü gibi çeşitli hastalıkların da habercisi olabilmektedir.

Dahiliye Uzmanı Dr. Selda Geçer, bireylerde D ve B12 vitamini eksikliğinin gerektiği kadar önemsenmediğini belirterek, “Kışın vitamin eksiklikleri hayatımızın kalitesini ciddi anlamda etkiliyor. Çok bilinen vitaminlerin yanı sıra B12 ve D vitamini eksiklikleri ne yazık ki gözümüzden kaçmaktadır. Bu 2 vitamin eksikliği sağlığımız açısından çok önemli.

 

B12 Vitamin Eksikliğinde Ne Olur

B12 vitamini hayvansal kaynaklı bir vitamin. Yeteri kadar alınmadığı taktirde veya alındığında emilim sorunu olan hastalarda eksiklik problemi meydana çıkıyor. Hastalarda yorgunluk, halsizlik, denge bozuklukları, unutkanlık, depresyona yatkınlık, el ayak uyuşmaları, çabuk yorulmalar gibi durumlardan şikayet edebiliyorlar. Bu tür şikayeti olan kişilerin kesinlikle bir kliniğe başvurup B12 seviyelerine baktırmaları gerekiyor. Bir eksilik varsa tedavi ettirmelerini hatırlatmak isterim” dedi.


-------- Sponsorlu --------

D Vitamini Eksikliği Nelere yol açar

D vitamini eksikliklerinin birçok hastalığa neden olduğunu söyleyen  Geçer, “D vitamini eksikliği kemik erimesi yapabiliyor. Bağışıklık sisteminin zayıflamasına yol açıyor.

Kadınlarda Meme Kanseri – Erkeklerde Prostat Kanseri

Bilhassa kadınlarda meme kanseri, erkeklerde prostat kanserine yatkınlığı arttırmaktadır. Aynı zamanda MS hastalığına da zemin hazırladığı söylenmektedir. Dolayısıyla açık havalara gereği kadar çıkmayan ve güneşe maruz kalmayan insanlarda kas, sinir, eklem ve bağışıklık sistemi hastalıkları oluşabiliyor.

 

D Vitamini Nelerden Alınabilir

D vitamini bilhassa güneşten alınan bir vitamindir. Yüz ve kollar açıkken günde yaklaşık doğrudan güneş ışınlarına maruz kalmak gerekiyor. Ayrıca yağlı balıklardan, somon, karides gibi veya süt ve süt ürünlerinde D vitamini bulunmaktadır. Fakat kesinlikle güneşte kalınarak bunun aktif hale getirilmesi şart” şeklinde konuştu.

 

3 YORUM

  1. Pingback: Kanser Düşmanı Meyve Sebzeler Nelerdir » Bilgi Doktoru

  2. Pingback: D Vitamini Ampulü Nedir Nasıl Kullanılır » Bilgi Doktoru

  3. Pingback: Hormon Tedavisi Kanser Yapar mı » Bilgi Doktoru

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir