Çok Az Tüketilen Ayvanın Birçok Faydası Olduğunu Unutmayalım

Ayva tüketimi maalesef ülkemizde çok azdır. Çünkü insanlar ayvanın faydalarının ve kullanım alanlarının farkında bile değil. Şimdi sizlere ayvanın ne kadar yararlı bir meyve olduğunu anlatacağım.

Ayva, çocukların sağlığını korumasına yardımcı olur, büyümeyi ve gelişmeyi hızlandırır. Birçok hastalığa şifa olan ayva, kalp, akciğer, boğaz, mide, göz, bağırsak ve ağız rahatsızlıklarının tedavisinde yararlıdır. Cildi ve tırnakları zinde, parlak ve daha sağlıklı hale getirir. Prof.Dr İbrahim Saraçoğlu’nun da ayva ile ilgili bir çok bitkisel kürü bulunmaktadır. Bunlara da göz atabilirsiniz.

Grip ve Nezle Tedavisi Olarak Ayva Kullanabilirsiniz;

Ayva Grip ve nezlede iyileşmeyi hızlandırır. Ayva ya da ayva suyu ishalin geçmesi için de çok faydalıdır. Meyvesi veya meyvesinden hazırlanan şurup ve komposto ishale iyi gelmektedir. Vücudun gücünü artırarak, zinde tutmaya yardımcı olarak yorgunluk ve bitkinlikten korur. Kandaki kötü kolesterolü düşürerek damar sertliğinden korur. Ayva hoşafı ağızdaki yaraların iyileşmesini hızlandırır. Tere yağında pişirilen ayva, balgamı söker, kronik öksürüğe, solunum sistemi hastalıklarına ve bronşite iyi gelmektedir.


-------- Sponsorlu --------

AYVA ÇİÇEĞİ VE AYVANIN KABUKLARI DA ÇOK YARARLIDIR

Ayvanın çiçeği kaynatılıp içildiğinde annelerin sütünü artırır, kalbi güçlendirir ve baş ağrısına iyi gelir. Ayva kabuklarının kaynatılıp içilmesi, idrar yolu iltihaplarında iyileşmeyi hızlandırır.

Ağızdaki yaralar, boğazdaki şişlik ve ağrı için ayvanın kendisi ya da yapraklarının kaynatılıp suyu ile gargara yapılabilir. Dudak çatlamalarını önlemek ya da iyileştirmek için de ayva çekirdeklerinin kaynatılıp dudakların bu suyla yıkanması gerekiyor. Ayva yaprakları çay gibi demlenip içildiğinde sakinleştirir ve uykusuzluğa iyi gelir. Şeker içeriğinin düşük olması nedeniyle şeker hastaları tarafından da yenilebilen bir meyve olan ayva; hem meyvesi, hem yaprağı, çiçek hatta tohumları ile son derece faydalıdır.

* Ayva, çocuklarda sağlığı korur, büyüme ve gelişmeyi hızlandırır.

* Hazımsızlığı önler.

* Cildi ve tırnakları zinde, parlak ve daha sağlıklı hale getirir.

* Kalp ve damar hastalıklarından korur.

* Damar sertliğinden korur.

* Tereyağında pişirilen ayva, balgamı söker.

* Çiçeği kaynatılıp içildiğinde anne sütünü artırır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir