Çay Lezzetli Olması için Nasıl Demlenmeli

Çay Demlerken Sağlık ve Lezzet Açısından Nelere Dikkat Etmeliyiz

Yüksek ısıya maruz kalan çayın insan sağlığı üzerinde kanser hastalığına kadar varabilecek ciddi zararlara neden olduğunu ifade edildi.

DÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bekir Bükün, yüksek ısıya maruz kalan çayın insan sağlığı üzerinde ciddi zararlara yol açtığını açıkladı.

Konuya dair açıklamalar yapan Dr. Bükün, çayın içerisinde tein ve tanenler içeren bir bitki olduğunu dile getirerek, bu tein ve tanenlerin bitkilerin kendilerini korumak amacıyla salgılamış oldukları bileşikler olduğunu dile getirdi.

Çayın uygun bir yöntem kullanılarak pişirilmemesinin bu bileşikleri aktifleştirdiğine işaret eden Bükün, bu şekilde kansere varabilecek zararlar oluşturacak olumsuz durumlara neden olduğunu hatırlattı. Bükün, buna engel olabilmek için çayı demlerken bu bileşiklerin aktif hale gelmesini önleyecek ısı derecesinde tutulması gerektiğini söyledi.


-------- Sponsorlu --------

ACI ÇAY İÇİLİR Mİ?

Vatandaşların kafe ya da çay Ocakları tarzı mekanlarda çay içerken, çayın yüksek ısıya maruz kalıp kalmadığını çayın lezzetinden anlayabileceğinin altını çizen Dr. Bükün, “Normalde çayı içtiğimiz zaman ağzımızda güzel bir tat bıraktığını hepimiz biliriz. Bayat çayların veya tanenlerin aktif hale geldiği çaylar ağzımızda acı bir tat bırakır. Çay içerken mutlaka taze demlenmiş olmasına da dikkat etmeliyiz” dedi.

Lezzetli Çay Demlemenin Formülü

Tanenlerin aktif hale gelmemesi için çayın mutlaka kaynatılmadan yalnızca sıcak su ile demlenmesi gerektiğini söyleyen Bükün, “Çok sık yapılan bir hata var. Genelde üstteki demliğe kuru çayı bırakarak, alttaki demlikte suyu kaynatıyoruz. Bu çok yanlış bir durum ve asla yapılmamalı. Eğer yapacaksanız da kuru çayı bıraktığımız demliğe biraz soğuk su eklemelisiniz. Ardından alttaki çaydanlıktaki su kaynayınca çayın üzerine ekleyebilirsiniz. Ayrıca kesinlikle çayı fokurdayacak derecede kaynatmayın. Aksi halde çayımızı sağlığımıza zararlı hale getirmiş oluruz” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir