Beyin Gelişimine Bakla ve Avokado Faydaları

Merhaba sevgili Bilgi Doktoru okurlarım. Şimdi sizlere parkinson hastalığı, erken bunama ve alzheimer hastalığı ile ilgili Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu hocanın sunduğu bilgileri paylaşacağım. Ve buna ilgili bir örnek ile başlamak istiyorum.

Harvey Nichols diye bir vatandaş 1923 doğumlu kişiye buluşundan 50 yıl sonra nobel ödülü verdiler biliyor musunuz? Ancak o zaman kanıtlandı buluşu. Halbuki daha önce kanıtlanmıştı da bazı grupların işine gelmiyor mesela siz statin grubu ilaçlar diyorsunuz statin grubu ilaçlar tamam o kadar ağır yan tesirleri var ki..

 

Baklanın Beyin için faydaları (İbrahim Saraçoğlu)

Bakla sebzesinde dopa diye etkin madde var. Bu tirozin dopa dopamin noradrenalin adrenalin bunun sırası böyle dönüştü beyin için çok önemli norotransmitterdır. Bunlar şimdi dopada baklada var Harvey fareler üzerinde yaptığı deneyde baklanın içindeki dopanın dopa moleküllerin farelerdeki tremoru, titremeyi kestiğini görüyor ve bunu açıklıyor. Sen misin bunu açıklayan! Üstün körü örtbas etmeye çalışıyolar…

Şimdi neticede bakın siz parkinsonu nasıl tarif ediyoruz? Eğer dopamin hormonunda bir düşüklük var ise parkinsondur. Yüce Allahım ne diyor dengeyi bozmayın yani her şeyde bir denge var. Onun için diyorum kürlerimizi de uygularken çabuk iyileşirim diyerek bunu 2 – 3 katına çıkartmayın.

Dopamin yüksekliği nedir, şizofrenidir.. Şimdi siz dopamini kan yoluyla veremezsiniz tablet yoluyla göremezsiniz çünkü dopamin ne oluyor, kan beyin bariyeri varya oraya geldi mi geri dönüyor beyine gidemez beyine giden dopadır. Onun bir ön basamağıdır bu da nerde var baklada var.


-------- Sponsorlu --------

Baklayı kaynatıp suyunu içtiğinizde tremorunuz parkinsona bağlı şikayetiniz ortadan kalkıyor. Bunun bu ne zaman kanıtlandı biliyor musunuz? 2000 yılında kanıtlandı klinik deneylerle ve Harvey’ e nobel ödülünü bu sebeple verdiler.

Avokado Meyvesinin Beyin gelişimi ve sağlığına etkisi

Burada ben değerli okurlarıma beyin sağlığınız için yani yapabileceğiniz mükemmel bir kür önereceğim. Şüpheniz olmasın ki; sizi parkinsondan da alzheimerdan da bunamadan da ne yapacak koruyacaktır…

Şimdi şunu söyleyim tıpkı bu baklada olduğu gibi Türkiye’ye 2000 li yıllarda bir meyve geldi.  Bizim ülkemiz bununla tanışmaya başladı. Hatta şey diyelim 95 turizm döneminde Türkiye’de artış gösterdi ya avokado daha önce bilmezlerdi.

Avakadoyu 1950 lerde 60 larda 70 lerde aman tüketmeyin niye efendim yağlı bir meyve işte kalp damarlarınızı tıkar işte böyle kötü bir şeydir külliyen yalan..

Beyin sağlığı için birinci derecedeki önemli meyvelerden bir tanesidir. Kolestrolü yükseltmez aksine kolestrolü düşüren bir meyvedir.

Ben özellikle bu konuda değerli izleyicilerimize avakado ile ilgili bilgi vereceğim. Bakın bu şey var makadamiya diye bir yağ var bu şeyin içerisinde avokadonun içerisinde muhteşem bir özelliğe sahiptir ki hele avakadonun içinde d vitamini var ya muhteşem bir şeydir. Bunun ikisi bir araya geldiğinde derinizi deri hastalıklarınızı ve özellikle ultra viole ışıgına karşı mükemmel koruyucu özelliktedir.

Beyin gelişimi ve beyin sağlığınız için bakla sebzesini ve avokada meyvesini tüketmeye özen gösterin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir