Baş Ağrısına Göre Ne Hastalığın Olduğunu Anla

Baş ağrısı çoğunlukla hepimizin karşılaştığı sorunlardan biridir ve genellikle baş ağrısından kurtulmak için bir adet muz yedikten sonra üzerine su içeriz. Bu yöntem sizde işe yaramıyorsa baş ağrısı sizin için daha zorlu bir süreçtir.

Peki bu baş ağrılarının ne gibi çeşitleri var? Hangi baş ağrısına ne sebep oluyor? Sorularınızı cevaplandırmak adına sizlerle bu içeriği paylaşıyoruz.

Dört tip baş ağrısı vardır ve üzülerek söylüyoruz içlerinden bazısının geçmesinin en kolay yolu ilaç almaktır. Bu nedenle sizlerle yeni yöntemler paylaşacağız.

Sinüs ağrısı

Sinüzit hastalığınız varsa bu ağrı sizin için oldukça tanıdıktır. Sinüslerinizde meydana gelen ağrılar oldukça ciddi ve rahatsızlık veren ağrılara neden olur. Alın, yanak ve göz bölgelerinizde ağrıyı hissedersiniz ve hatta ateşiniz çıkabilir.

Bu ağrıyı geçirmenin yolları: bol bol sıvı, C vitaminli sebze ve meyve tüketmekten geçer. Ayrıca sıcak bir çorbanın da sizlere yardımı olacaktır. Sinüzit ağrılarını hafifletmeye yarayan bir diğer yöntem de yeşil çaydır. Denemenizi tavsiye ederiz.

Gerginlik ağrısı

Bu tip ağrı genel olarak yaşanan ağrıdır. Yoğun stres altındayken şakakların zonklamasına neden olan bu ağrıyı ilk olarak başınızın üst kısımlarında hissedersiniz ve daha sonra şakaklarınıza kadar yayılır. Bu ağrı süreci sizleri oldukça zorlar. Ciddi ağrı çektiğiniz zamanlarda mide bulantısı ve kusmaya dahi neden olabilir.


-------- Sponsorlu --------

Bu ağrıyı geçirmenin yollarından en etkilisi nane yağıyla başınıza masaj yapmaktır. Sıcak zencefil çayı da yararlı olacaktır.

Küme ağrı

Küme ağrı genelde kadınlarda görülür ve başınızın farklı bölgelerinde kümelenmiş ağrılardan oluşur; adını da buradan alır. Hiç beklemediğiniz bir anda başlamasıyla bilinmektedir ve oldukça şiddetli bir ağrıdır.

Bu ağrıyı geçirmenin yolu da acı biber kreminizi burun deliklerinizin çevresine uygulamaktır. Böylelikle sinir uçlarınızı uyuşturarak kendinizi rahatlatırsınız.

Migren

25-55 yaş aralığındaki insanların çoğunda bulunabilecek ve oldukça rahatsızlık veren bir ağrı çeşididir. Işığa hassasiyet, baş dönmesi, midenin bulanması ve bu tarz birçok probleme sebep olan bu ağrı çeşidi başınızın üst bölgesinden başlayarak aşağıya doğru yayılır.

Bu ağrıyı geçirebilmek için omega 3 yağ asitleri ve b12 vitaminlerini kullanmanın faydalı olduğu bilinmektedir.

Düzenli olarak egzersiz yapan kişilerde migren ağrılarının azaldığı görülmektedir. İlaç kullanımı olmadan vücudunuzun kendi kendini iyileştirmesi çoğu zaman tercih edilen bir seçenek olarak öne çıkar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir