Ayran Tok Tutarmı

Tok Kalabilmek her gün 1 litre ayran içmek…

Yemeklerin yanında vazgeçemediğimiz içeceklerden biri olan ayranın yararları saymakla bitmiyor.

Türk mutfağının en sevilen içeceklerinden biri olan ayran hazırlanma stillerine göre değişiklik gösterse de yararları her şekilde aynıdır. Vücuda sütten daha çok yarar sağladığı belirtilen ayran adeta bir besin kaynağı olarak biliniyor.

AYRAN TOK TUTUYOR

Öyle ki her gün 1 litre ayran içmek kişiyi tok tutuyor. Çünkü  ayran içmekle beraber kalsiyum, yağ, su ve proteinleri vücuda alınmış oluyoruz. Sabah uyandığınızda bazı günler menünüze göre çay yerine ayran tüketebilirsiniz. Bunun haricinde kahvaltı ile birlikte içemiyorsanız, kahvaltıdan sonra yarım litre, öğleden sonra yarım litre olmak üzere ayran içmeye çalışın. Bu sizin akşam yemeğinde az yemek yemenizi sağlayacaktır. Önemli olan da zaten akşam öğünlerinde olabildiğince az yemektir. Bunu günde 1 litre ayran içerek kolaylıkla sağlayabilirsiniz.


-------- Sponsorlu --------

Ayrıca laktoz alerjisi olanlar da korkmadan rahatça bol bol ayran içebilirler. Ayran protein, kalsiyum ve yağ açısından oldukça zengindir. Tuzu az olmak şartıyla (kalp, tansiyon hastaları tuz kullanmamalı), dünyanın en yararlı içeceklerinden bir tanesidir.

Ayran gaz yapıyorsa bağırsaklardaki floranın bozukluğundandır. Ayrıca maya alerjisi olanlar varsa yine gaz problemi olabilir. Ayran ile yoğurt vücutta kaltik asit oluşturduğu için uyku yapar. Her ikisinin de sakinleştirici özelliktedir.

Aksam saat 20.00’den sonra yeme – içmeyi yasaklıyoruz ancak uykusu kaçanlar, rahat uyusun diye ayran içebilir yada yoğurt yiyebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir