Aslında Vazelini Çok Eksik Kullanıyormuşuz

Vazelinin Unutulmaya Yüz Tutmuş Sıradışı 10 Çeşit Kullanımı

Vazelin yani parafin yağı, vücudunuzun farklı bölgelerinde karşılaştığınız birçok cilt probleminin tedavisi için kullanılabilecek bir kremdir. Makyajınızı temizleyebilir, nasırlarınızı tedavi edebilir, cilt ve saç bakımızı yapabilirsiniz.

Vazelin Nedir?

Vazelin 1859’da ABD’de petrol kuyularında çalışan işçilerin zarar gören bölgelerinin tedavisi için kullanılıyordu. Bunu daha sonradan fark eden bir kimyager 1870 yılında Vazelin petrol jeli adıyla piyasaya sundu. Günümüzde kozmetik sektöründe adını çok sık duyduğumuz bir kremdir.

Vazelin genellikle renksiz ve kokusuz olmasına rağmen, son zamanlarda pembe, soluk sarı, beyaz renkli ve koku aromalı olacak şekilde de üretiliyor.

Vazelinin Müthiş Kullanım Alanları ve Faydaları

Cilt Bakımında
Vücudumuzun bakımında kullandığımız birçok kremin ve losyonun içerisinde vazelin bulunur. Bu nedenle gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Cildinizi nemlendirerek, cilt üzerindeki kurulukları ve çatlakları gidermek için kullanılabilir. Aynı zamanda cildinizde bulunan kesiklerin, yanıkların ve çiziklerin geçmesi için de kullanılır. Vazelin cildinizin daha yumuşak kalmasını sağlar.

İyileşmez sandığınız nasırların tedavisinde

Bu maddenin en önemli tanığı benim. Yıllar önce ayağımda çıkan ve yaşattığı ağrılar yüzünden yürüyemediğim nasırlarımdan vazelin sayesinde kurtulduğumu bilmenizi isterim. Uyumadan önce nasırlı bölgelerinize vazelin sürerek ayağınıza çorap giyin ve uyuyun. Kısa bir süre içerisinde nasırlarınızın yok olduğunu göreceksiniz. Ayrıca ayaklarınızın alt kısmında oluşan çatlaklardan da kurtulabilirsiniz.


-------- Sponsorlu --------

Saç bakımında

Kullandığınız şampuanın ve saç kreminin içerisinde vazelin olduğunu biliyor muydunuz? Saçlarınızın yumuşak, daha parlak ve kolay taranabilmesi için vazelini tavsiye ediyoruz. Ayrıca vazelin kurumuş olan saçlarınızı besleyerek yumuşamalarını sağlar. Saç uçlarınızda bulunan kırıkları gidermesi de cabası.

Kaş Şekillendirici
Dökülmüş kaşlarınızın yeniden çıkmasını ve kaşlarınıza dilediğiniz şekli verebilmenizi sağlar.

Tırnak Koruyucu
Vazelin kullanarak tırnaklarınızın çabuk kırılmasını önler ve tırnaklarınızı daha dayanıklı hale getirebilirsiniz.

Bebek Bakımında
Bebeğinizin bezlenmeden kaynaklanmış pişiklerini vazelin yardımı ile giderebilirsiniz.

Makyaj Temizlemede
Cildinizi tahriş etmeden makyajınızı temizlemek için vazelin kullanabilirsiniz. Böylelikle cildinizde kızarıklık da oluşmaz.

Cildinizin Parlak Görünmesinde
Vazelin cildinizin parlak ve canlı görünmesini sağlar.

Dövme Yaptırdıktan Sonra Oluşan Hassasiyetin Giderilmesinde
Dövme yaptırdığınız bölgelerin ağrısının dinmesi için ve dövmeli yerin daha hızlı iyileşmesi için kullanabilirsiniz.

Vazelinin herhangi bir zararı var mıdır?
Güneşli havalarda cildinizde kararmalara neden olabileceğinden kullanımına dikkat edin. Aşırı kullanımı meme kanseri riskini de arttırır.

Ayrıca havayla temas halindeki bölgelere vazelin sürülmesi tozların cildinize yapışmasına neden olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir