Besinlerin Kalori Değerleri Hesaplama Online

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (6 Kişi Oy Verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 4,50. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Günlük tükettiğimiz besinlerin kalori değerlerini porsiyon ve adetlerine göre bu kısım altında hesaplayabilirsiniz. Bu şekilde kalori hesabı yaparak tüketmeniz gereken besinleri ve miktarını ayarlayabilirsiniz.

Kalori ihtiyacı, “Egzersizde harcanan enerji” , “Bazal metabolizma” ve “diyetle elde edilen besinlerin sindiriminde kullanılan enerji” olmak üzere 3 ana bileşenden oluşmaktadır. Kalori ihtiyacının en büyük belirleyicisi ise bazal metabolizma hızıdır. Bu, dinlenirken ya da uyurken, yani hiçbir aktivite gösterilmediğinde harcanan kalori miktarını gösteriyor ve günlük harcanan kalorinin yüzde 60 ile 80’ini oluşturmaktadır.

Bazal metabolizma hızı, kilo vermek isteyen bir insanın diyetle ne kadar zayıflayacağını belirleyen en önemli etkendir. Bu metabolizma hızı vücuttaki maddelerin birbirine dönüşmesini, biyolojik olayların devamını sağlar.

Mesela ağızdan alınan şekerin karaciğerde yağa dönüştürülüp, cilt altı yağ dokusunda depolanması şeklinde. Bu metabolizmanın hızı ise, genler, cinsiyet, yaş, vücut ağırlığı, vücut ısısı ile egzersiz gibi pek çok faktörden etkilenmektedir.


-------- Sponsorlu İçerikler --------

Yediğimiz Gıdaların Besinlerin Kalorileri Nasıl Hesaplanır – Yiyeceklerin Kalorisini Hesaplama Aracı

yemekler

Bir önceki yazımız olan Online Vücut Kitle İndeksi Hesaplama başlıklı makalemizde aracı, endeksi ve hesapla hakkında bilgiler verilmektedir.

--------Sponsorlu İçerikler--------

1 YORUM

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir