Yumurta Tazelik Testi: Taze Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Yapacağımız basit bir test ile yumurtanın taze olup olmadığını anlayacağız..

Biliyorsunuz arkadaşlar evimizde 1 adet yumurta kaldığında genellikle gidiyoruz onun yanına belki 5 tane daha belki 10 tane daha yeni  yumurta alıyoruz. Daha sonra da bunlardan hangisinin eski yumurta hangisinin yeni yumurta olduğunu bilemiyoruz, içini göremiyoruz… Hangisinin bayat hangisinin taze olduğuna karar veremiyoruz.

Bu yazımızda sizlere bunu anlamanızın püf noktasını göstereceğiz. Bu sayede mutfağınızdaki eski ve yeni yumurtalarınızı kolaylıkla ayrıştırabilecek, kullanım alanlarını buna göre belirleyebileceksiniz. Hatta  bu şekilde eski yumurtaları ev arkadaşınıza da bırakabileceksiniz. :) Şimdi gelelim yumurta tazelik testinin nasıl yapıldığına;

Eğer yumurta su dolu kasenin içinde aşağıda resimdeki gibi kasenin tabanına değerek, bu şekilde duruyorsa; oldukça tazedir ve güvenle tüketebilirsiniz.

su-ile-yumurtanin-tazelik-testi


-------- Sponsorlu --------

Eğer yumurta, su dolu kasenin içinde, suyun üzerine çıkacak gibi yapıp tabanına hala dokunuyorsa; bu yumurta taze sayılır, yemeklerde veya çok pişmiş şekilde yiyebilirsiniz.

su-ile-yumurtanin-tazelik-testi-2

Eğer yumurta, su dolu kasenin içinde, suya koyar koymaz suyun yüzeyine çıkmaya çalışıyor ve alt kısmı tabana değmiyorsa; bu yumurta bozulmuş demektir ve çöpe atabilirsiniz…

su-ile-yumurtanin-tazelik-testi-bozuk-3

Yumurtanın Tazelik Kontrolü ile ilgili Video Görüntüsünü de izleyebilirsiniz..

Su testi yaparak yumurtanın taze olup olmadığını 3 saniyede öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir