Vücudunuzdaki Bu Belirtiler Hemen Bir Doktora Görünmenizi Söylüyor

İstatistiklere göre , kadınlar sağlığına erkeklere oranla daha dikkat ediyorlar. Semptomları önemsiz görünse veya hastalığın başlangıcında bir hastalık varsa bile rahatsızlığı tedavi etmeyi daha kolay hale getirse bile, daha sık tıbbi tavsiye alırlar.

Öte yandan erkekler, bir doktorun yardımı olmadan bir süre sonra küçük sağlık sorunlarının ortadan kalkacağını kabul etmeye eğilimlidirler.

1. Sık sık yorulur – özellikle küçük bir soğuktan sonra – ve nefes almak zordur.

Pnömoninin ana semptomlarının uzun süreli öksürük ve ateş olduğuna inanılmaktadır. Ancak, gizli zatürree de sağlığınız için bir düşmandır ve ne yazık ki, düşündüğünüz kadar nadir değildir. Son zamanlarda soğuk algınlığı yaşıyorsanız ve özellikle de yoğun olmayan antrenmanlardan sonra ya da bir çalışma gününden sonra kendinizi çok yorgun hissediyorsanız , gizli bir zatürre belirtisi olabilir . Ekshalasyon ve teneffüs etme, sinirlilik ve solukluk gibi ıslık gibi başka semptomlar da olabilir. Bu durumda bir doktoru ziyaret etmek akıllıca olacaktır.

2. Cildinizin altında vücudun herhangi bir yerinde bir yumru var.

Onkolojik tehlikelerin belirtileri için kendi kendini kontrol etmeyle ilgili talimatlar genellikle, göğüs ve kasık gibi belirli yerlerde topaklanma (veya muayene) ve topaklar olup olmadığını kontrol eder.

Ancak, farklı etiyolojideki bu çarpıklıkların bedeni vücudun herhangi bir yerinde olabilir. Nispeten zararsız olan lipomlar veya ateromlar (wens veya kist çeşitleri) olabilirler ancak daha ciddi hastalıkların belirtileri olabilirler. İlk ziyaret etmeniz gereken doktor bir dermatologdur.

3. Aşırı saç kaybınız var.

Kuşkusuz, endokrin sistem vücutta meydana gelen tüm süreçleri etkiler. Bu yüzden tiroid sağlık durumunuzu izlemek önemlidir . Hormonlarınızda yanlış bir şey olduğunu gösteren belirtilerden biri ani saç kaybı veya saç yapısında bir değişikliktir.

Saç hücreleri, çoğalmak için vücudumuzdaki “en hızlı” dır, bu yüzden hormonal değişiklikler önce onları etkiler ve saç büyümesi, saç incelmesi, saç zayıflaması ve sonunda saç dökülmesinin yavaşlamasına neden olur. Saç dökülmesine ek olarak sinirlilik ve yorgunluk, kilo değişiklikleri ve düzensiz adet döngüsü varsa; muhtemelen bir trikolog değil, bir endokrinologu ziyaret etmenizin bir işaretidir .

4. Aniden ortaya çıkan nefes darlığı

Solunum sistemi ile ilişkili kronik hastalıklardan muzdarip insanlar genellikle nefes darlığı nedenlerini bilirler.

Fakat dispne aniden ve herhangi bir sebep olmadan başladığında ne yaparsınız? Doktorlar 2 yaygın nedeni: asit reflü ve kalp problemleri. Asit reflü, mide içeriğinin yemek borusuna girmesi ve midede her zaman mide ekşimesi ve rahatsızlığı ile ortaya çıkmamasıdır. Özellikle yemek yedikten sonra nefes darlığı da bu sorunun bir belirtisi olabilir. Dahası, nefes darlığı da kalp yetmezliğinin bir belirtisi olabilir. Bu nedenle, eğer bir kaç nefes darlığı geçirdiyseniz, doktorunuzla daha fazla şey keşfetmeniz daha iyi olur.

5. Acı dönemleriniz var.

Jinekologlar, çok ağrılı adetlerin genç kızlar için normal bir şey olduğunu söylüyor çünkü döngüleri gelişmeye başlıyor. Ancak, yetişkinlikte menstrüasyon sırasında şiddetli ağrılarınız varsa, endometrioziyi dışlamak için bir jinekologu ziyaret etmek daha iyidir – üreme sistemi ile ilgili birçok sorunun nedeni.

Endometriozis ile, genellikle uterusu kaplayan doku, bunun ötesine uzanır ve peritonda, yumurtalıklarda ve bağırsaklarda olmaması gereken yerlerde büyüyebilir. Bu şartı olan bir kadın menstruasyona girdiğinde, bu “büyümüş” parçalar, rahmin içindekiyle aynı şekilde davranır. Boyutu artar, sonra bazıları adet sırasında reddedilir. Gereksiz yerlerde bu mini süreçler inanılmaz acıya neden olur.


-------- Sponsorlu --------

6. Çocuğunuz kötü uyur ve çoğu zaman sinir bozulur.

Ne yazık ki, çocuklar sıklıkla neyin yanlış olduğunu söyleyemezler, bu yüzden ebeveynlerin bazı sağlık sorunlarını dolaylı olarak işaretleyebilmeleri ve teşhis edebilmeleri gerekir. Örneğin sabahları sürekli olarak kötü bir ruh hali, çocuklara özgü “zararsız” helmintlerin bir pinworm belirtisi olabilir .

Sabahları sinirlilik ve kötü ruh halleri, yeterli uykuya sahip bir çocuktan mahrum eden helmintlerin gece aktivitesinden kaynaklanır. Merakla, sorun neden kaşıntı her zaman anında görünmez – bebek bunu açıklamak mümkün olmadan sadece bazı rahatsızlık hissedebilirsiniz.

7. Boğaz iltihabı yılda 2’den fazla kez

Anjina ve bademcik iltihabını sık sık alırken, hastalıklar sırasında belirgin komplikasyonlar olmasa bile eklemleriniz gereksiz strese maruz kalır. Hepsi angina ve bademcik iltihabı streptokok enfeksiyonu – ve streptokoklar romatizmanın nedensel ajanlarından biridir.

Eklem hastalıkları yaşam kalitesini büyük ölçüde kötüleştirir ve kişinin hayatına çok fazla zarar verebilir.

Ortak problemlerin sadece yaşlılarla ilgili olduğunu düşünüyoruz. Ama her zaman doğru değil – çocuklar bile bu tür sorunları olabilir. Bu nedenle doktorlar bize çok sık anina çekmeye eğilimliyseniz, her zaman üşüyorsanız ve sabahlarınızdaki eklemlerinizde hafif bir rahatsızlık hissederseniz, bir romatoloğa gitmeniz gerektiğini hatırlatır. Olası bir inflamatuar sorunu tespit etmek ve zamanında durdurmak için yardımcı olabilir.

8. Cildinizin rengi önemli ölçüde değişmiştir – tamamen veya yerel olarak.

Cilt insan vücudunun en büyük organıdır ve sıklıkla kozmetik görünebilen cilt problemleri , vücutta daha ciddi arızalar hakkında konuşur .

Cildinizin sıra dışı bir tonunu alırsanız bir doktora gitmelisiniz. Karaciğer ile ilgili sorunların ilk belirtilerinden biri ciltte sarı bir renk ve koltuk altlarının kahverengi bir pigmentasyonudır. Cilt sarılığı, karaciğer dokularının veya kanallarının hasarını gösterebilirken, koltukaltıların değişen rengi aşırı demir yüküne işaret eder.

9. Küçük bir yaranın iyileşmesi çok zaman alır.

Doktorlar, derideki benleri ve diğer oluşumları gözlemleme ve sıra dışı bir şey bulmanız durumunda onlara başvurma gerekliliğini hatırlatır.

Ama azımız , iyileşmeyen bir yaranın olduğunu biliyoruz. bazal hücreli karsinom adı verilen cilt kanseri tipinin bir tezahürü . Erkekler bu tip onkolojik hastalığa kadınlardan daha fazla eğilimlidir. Bu hastalık erken evrelerinde kolayca tedavi edilebilir.

Doktorlar, mümkün olduğunca erken bir konsültasyon yapılmasını önermektedir. İyileşmeyecek bir yaranın 6 haftası çok uzun olduğu düşünülmektedir. Bu tür yaralar, özellikle ilk bakışta fark edilmeyen yerlerde (auriküller, kafa derisi) ve her zaman ağrıya neden olmadıkları yerlerde tehlikelidir.

10. Öğrenci herhangi bir ışıkta dilate edilir.

Dilate öğrenciler ( midriyazis ) diger semptomlarla birlikte, enfeksiyöz, nörolojik ve oftalmolojik hastalıklar hakkında sinyal verebilirler.

Bulantı, kusma, uyuşukluk, bozulmuş hareket veya kol ve bacaklarda azalmış hassasiyet gibi dilate öğrenciler dışında başka semptomlar varsa, bir ambulans çağırmalısınız.

Eğer genişlemiş öğrenciler tek semptomsa, sonraki 3 gün içinde bir nöroloğa ve okülere danışınız. Dilate olan öğrenciler tarafından gösterilen göz hastalıkları, zayıf görme ve hatta görme kaybına yol açabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir