Vücudun Su Tutmasını Önlemek İçin Bu Formülü Deneyin

Kilo almanın başlıca nedenlerinden biri de vücudun su tutmasıdır. Eğer şişlik hissediyorsanız vücudunuz aşırı su tutuyor olabilir.

Bu sizin hem fazla şiş hem de fazla kilolu gözükmenize neden oluyor olabilir. Her şeyin fazlası zarar olduğu gibi vücudun fazla su tutması da zararlıdır.

Bu tip şişkinlik hemen herkeste görülse de en çok hamile kadınlarda rastlanır. Özellikle yüz, eller, bilekler, bacaklar ve ayaklarda şişkinlik görülüyorsa vücudunuz su tutmuş demektir.

Maryland Tıp Merkezinde yapılan bir araştırmaya göre vücudun su tutma nedenleri şunlardır:

Hormonel değişiklikler Hamilelik Menopoz Bedenin nemli havaya verdiği tepki Yaş aldıkça gıdaları sindirmek zorlaşır çünkü midemiz eskisi kadar çok asit üretmemeye başlar. Böylece büyük miktarda sindirilmemiş gıda bağırsaklara geçiş yaparak burada tahrişe ve iltihaba neden olur.

Bunun sonucunda bağırsak duvarı gitgide incelir, geçirgen bir hale gelir ve sindirilmemiş gıdaların kana karışmasına izin verir. Bağışıklık sistemi bu duruma müdahale ederek bazı alerjik reaksiyonlar oluşturur. Bu reaksiyonlardan biri de vücudun su tutmasıdır.

Ayrıca böbreklerin zayıf çalışması, karaciğer hastalığı, gıda alerjileri, hipotiroid, aşırı fast food tüketimi ve yetersiz beslenme de vücudun su tutmasına neden olan nedenlerdendir.

Doğal yöntemlerle tedavi uygulayanlar iltihabın asıl nedenini saptamışlardır:

Bunlar;

Süt ürünleri Şeker ve Gazlı içeceklerdir Bu tip gıdalardan uzak durduğunuzda vücudun su tutmasını azaltabilir ve kilo verebilirsiniz.

Eğer vücudun su tutmasını engellemek ve sağlıklı bir metabolizma hızı istiyorsanız taze gıdalar yemeli ve günlük tuz tüketimini sınırlamalısınız.

Dolayısıyla sodyum yönünden zengin işlenmiş gıdalardan uzak durmak ve tahıl, meyve, sebze, balık ve yemişlerin ağırlıklı olduğu bir diyet benimsemek yardımcı olur.

Su Tutma azaltmak için Diğer Yolları

Yürüyüş yapın:

Sadece yürüyüş yaparak kan dolaşımını artırabilir, böylece vücudunuzda sıvı birikmesinin önüne geçebilirsiniz. Daha fazla su içmek: Vücudunuz su tutuyorsa, daha fazla su içmeye çalışın.

Atkuyruğu: Bir çalışmaya göre, atkuyruğu otu, idrar söktürücü etkilere sahiptir.

Maydanoz: Bu bitki halk hekimliğinde bir diüretik bir üne sahiptir.

Hibiscus: Roselle, ebegümeci bir tür, bir idrar söktürücü olarak halk hekimliğinde kullanılmaktadır. Yeni yapılan bir çalışma bunu destekler sonuçlar ortaya çıkardı.

Sarımsak: soğuk algınlığı, üzerindeki etkisi bilinen sarımsak, tarihsel bir diüretik olarak kullanılmıştır.

Rezene: Bu bitki aynı zamanda idrar söktürücü etkilere sahiptir.


-------- Sponsorlu --------

Mısır püskülü: Bu bitki geleneksel olarak tüm dünyada su tutma tedavilerinde kullanılmaktadır.

Isırgan otu: Bu su tutmayı önlemek için kullanılan başka bir halk çözümdür.

Kızılcık suyu: Kızılcık suyunun idrar söktürücü etkileri vardır.

İşte size şişkinliği ve vücudun su tutmasını azaltan doğal bir kür:

Malzemeler: 1 tutam maydanoz 1 orta boy havuç 2 limon 1 yemek kaşığı keten tohumu

Malzemeleri karıştırmaya yetecek kadar su

Hazırlanışı: İki limonu sıkın ve blender’a dökün. Havuçları, keten tohumunu, maydonozu ve suyu ekleyin. Hepsini blenderda karıştırın. İçine şeker veya yapay tatlandırıcı atmadan hemen için. Sonuçları görene kadar bu karışımdan hergün bir bardak içebilirsiniz.

Dr. Ender Saraç Ödem Söktürücü Tarifi

Yeşil çay Kuru karanfil Mısır püskülü Kiraz sapı

İhtiyacımız olacak malzemeler; 2 su bardağı su, irice bir tutam mısır püskülü, bir tutam kiraz sapı, 5-6 adet saplarıyla birlikte maydanoz, yarım tatlı kaşığı iri yapraklı yeşil çay, 2 adet kuru karanfil.

Kaynayan suyun içine bütün malzemeleri koyup 4 dakika demleyip, süzün. Ilındıktan sonra için Not: Çayı içmek için en ideal zaman sabah kahvaltıdan önce veya akşam üzeri saatleridir.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’ndan Ödem Söktürücü Tarifi

Kiraz sapı, Su

Nasıl İçilir?

Ödem atmak için kaynayan 1 bardak suya 25 adet kurutulmuş kiraz sapını atıp 5 dakika kısık ateşte kaynatıp süzün. Bir hafta günde 1 kere kahvaltıdan 2 saat sonra ve öğle yemeğinden 2 saat sonra için.

Dr. Feridun Kunak’dan Ödem Söktürücü Tarifi (1. Tarif)

4 bardak su 2 çorba kaşığı arpa ezmesi Nasıl Hazırlanır, Nasıl İçilir? 4 bardak suyun içine dolu dolu 2 çorba kaşığı arpa ( dövülmüş) koyarak 10 dakika kaynatılır. Altı kapatılarak 10 dakika demlenir. Süzülerek sabah , öğle ,akşam içilir kalanı buz dolabına konur.

Dr. Feridun Kunak’dan Ödem Söktürücü Tarifi (2. Tarif)

3 bardak su, 1 demet maydanoz, 1 tutam kiraz sapı, 1 tutam mısır püskülü, Yarım limon

Nasıl İçilir?

10 dk kaynatıp 10 dk. Demleyip için.

Dr. Pınar Kural Enç’den Ödem Söktürücü Tarifi

Hurma, Su, Maydanoz, Salatalık, Havuç, Taze zencefil

Nasıl Hazırlanır, Nasıl İçilir?

Gece yatmadan önce 1 bardak suya ,1 adet kuru hurma koyup bekletin. Sabah hem suyu hem hurmayı tüketin. Bağırsak hareketlerinin hızlanmasına ve ödemin atılmasını sağlar. 1 demet maydanoz, 2 salatalık ve 1 orta boy havuç suyunu karıştırıp için. Dilerseniz 1 çay kaşığı rendelenmiş taze zencefil de ekleyebilirsiniz. Günde 2 kere aralarda tüketmek ödem atmanın sihirli formülünden biridir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir