Vücudunuz Kalp Krizi Geçirmeden Bir Ay Önce Sizi Böyle Uyarıyor

TÜİK istatistikleri; miyokard enfarktüsü, yani bilinen adıyla kalp krizi yüzünden her yıl yüz binlerce insan hayata veda ediyor.

Bilinçlendirme çalışmaları ve yapılmış çalışmaların kişilerin kalp krizinden korunması için oldukça faydalı olduğu biliniyor.

Fakat insanların bu konuda daha çok bilinçlenmesi gerekiyor. Mühim olan kalp krizi ile karşı karşıya kalmadan gerekli önlemleri almak ve kalp krizi riski ile karşı karşıya olup olmadığınızı bilmek.

Kalp krizi geçiren insanların, kriz öncesi belirtileri ciddi anlamda ve hatta gözle görülebilecek derecede tecrübe etmeleri. Önemli olan riskin farkında olmak ve kendimiz için doğru olanı yapabilmek.

1- Yorgunluk
Çoğunlukla yorgun hissetmemiz normaldir. Fakat, eğer markete gittiğinizde bile yorulduğunuzu hissediyorsanız, dikkat!

Ayrıca, eğer birden nefesiniz kesiliyorsa acilen doktora gitmelisiniz. Stres seviyesi yüksek bir bireyseniz ve kalp sağlığınız da iyi değilse kalp krizi geçirme riskiniz oldukça yüksek.

2- Göğüs Ağrısı
Göğüs ağrısı ve kalp sıkışması, kalp krizinin en belirgin belirtilerindendir.

Göğüs ağrısına benzeyen ağrıları vücudun çeşitli bölgelerinde de hissedebilirsiniz. Özellikle kollarda gerçekleşen ağrılara dikkat edilmesi gerekmektedir. Öte yandan benzer ağrılar boğazınızda, çenenizde, ensenizde, sırtınızda ve karnınızda da görülebilir. Ağrı genel olarak 15 dakika sürer.


-------- Sponsorlu --------

3- Solunum sıkıntısı
Kalp krizi öncesi nefes darlığı durumu yaşanabilir. Bunun temelinde damarların tıkalı olmasından dolayı akciğere kan gidemiyor olmasıdır.

Eğer nefes darlığı ile karşı karşıyaysanız vakit kaybetmeden bir doktora görünmeniz gerekmektedir.

4- Dermansızlık
Sıklıkla yorgun ve güçsüz hissediyorsanız; akciğerlerinize yeterli miktarda kan gitmemesindan kaynaklanabilir. Kronik yorgunluk sendromuna olan kişilerin kalp krizi geçirme riski fazladır.

5- Baş dönmesi ve soğuk terleme
Aşırı terleme kalp krizi belirtilerindendir. Terlemeniz aşırıysa ve sıklıkla yaşanıyorsa doktora görünmelisiniz.

Baş dönmesi genellikle beyne yeterli miktarda kan gitmemesidir.

6- Grip/Soğuk algınlığı
Yüksek ateş, şiddetli öksürük ve anormal üşüme durumunuz var mı? Korkmayın, bunlar kalp krizinin direkt belirtilerinden değildir.

Fakat dikkatli olmakta yarar var. Kesinlikle dikkat edilmelidir.

7- Saç dökülmesi
Kalp krizinin erken belirtilerinin arasında saç dökülmesi bulunur. Çoğunlukla 50 yaş ve üzeri erkeklerde gözlemlenen bu belirti kadınlarda da görülebilir.

8- Düzensiz nabız
Nabzınızın 2 dakika süresince düzensiz atması normaldir. Normale dönmezse başınız dönebilir ve yorgun hissedersiniz. Doktora görünmenizde fayda var.

Bahsettiğimiz olası kalp krizi belirtileri kişiden kişiye farklılık göstermektedir.

Bu yazıyı arkadaşlarınızla paylaşın ve kalp krizi hakkında bilinçlendirme politikasına siz de katkı sağlayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir