Yakı Otu Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

Kırk yaşından sonra saçın beyazlamasının, saç dökülmesinin ve prostat riski engelliyor.

Özellikle prostat hastalığının tedavisi için kullanılan bu şifa deposu yakı otu nedir? Yanık otu nasıl kullanılır? Yanık otunun hangi türü prostat tedavisinde kullanılmalıdır?

Yakı Otu Nedir?

Küpeçiçeğigiller ailesindendir.
Yakı otu gölge ve nemli bölgelerde yetişir.
Beyazımsı pembe ve kırmızımsı tonlarda bulunur.
Ülkemizin Bolu bölgesinde yoğun olarak yetişir.
Söğüt otu veya küçük çiçekli söğüt otu olarak da bilinir.

Bilimsel adı “Epilobium parviflorum” olan yakı otunun dünya üzerinde 160 farklı türü bulunmaktadır. Ülkemizde de yetişen 21 farklı türünün yetiştiği düşünülmektedir.

Yakı Otunun Faydaları Nelerdir, Prostat Hastalığı Üzerindeki Tedavi Edici Özelliği Nedir?

Yakı otu çayının prostatit problemlere karşı etkisi oldukça önemlidir. Bilim insanlarının yaptığı çalışmaların sonucunda içeriğindeki bileşenlerden kaynaklı hazırlanan çayın anormal derecede prostat büyümesini engellediği kanıtlanmıştır.

Küçük çiçekli yakı otu ile yapılan prostat tedavisinde kısa bir süre içerisinde gece tuvalete gitme isteğini ciddi oranda azalttığı görülmüştür.


-------- Sponsorlu --------

Pretoria Üniversitesi’nde 2006 yılında yapılan çalışma; antibakteriyel, anti-inflamatuar ve antioksidan içeriği bakımından BPH ve prostatit tedavisinde diğer bitkilere göre daha etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Yakı otu ile hazırlanan çayın idrar yollarını ve mesanede oluşan rahatsızlıkları geçirdiği belirtilmiştir.

Kırk yaş ve üstü erkeklerin hormonal değişikliklerinden kaynaklanan prostat gelişim hızını arttırdığı ve bunun yanı sıra saç dökülmesi, saç beyazlamasına neden olan dihidrotestesteron (DHT) seviyesi arttırabilir. Yakı otu bitkisi bu problemlere karşı üretilen ilaçlar kadar etkilidir.

Ayrıca yakı otu bitkisi çayının iltihap giderdiği ve spazm çözücü özellikleri bulunur.

Vücuttan toksinlerin atılmasını sağlar.

Öksürüğü giderir.

Astım hastaları için rahatlatıcıdır.

Prostat Tedavisinde Hangi Yakı Otu Türü Kullanılmalıdır?

Prostat tedavisinde kullanılan yakı otu bitkisinin çiçekleri küçüktür ve renkleri kırmızıya yakın açık pembe ya da beyazımsıdır. Bunun dışındakilerin faydası yoktur.

Yakı Otu Çayı Nasıl Hazırlanır?
Bir fincan kaynamış suyun içerisine 1 çay kaşığı kadar yakı otu bitkisi atılır ve 10 dakika demlemeye bırakılır. Demlendikten sonra süzülür. Sabah ve akşam yemeklerinden önce aç karna içilir. İki hafta uygulanır ve daha sonra 3-4 gün ara verilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir