Sağlıklı Bir Hayat için Nasıl Kıyafetler Giymeliyiz

Sağlıklı yaşam için giyebileceğiniz kıyafetler ile ilgili bilmeniz gerekenleri Bilgi Doktoru sitenizde sizler için paylaştık.

Sağlığını güvenliğini sağlamak isteyen insan giydiği kıyafetleri mevsimlere ve havaya göre seçmelidir. Kıyafetin yapıldığı kumaş oldukça önemlidir. Bu kumaşların özelliklerinin belirli nitelikleri vardır, bunlara dikkat edilmelidir.

Eğer insanın içine giydiği kıyafetin dokusu tabiat itibariyle kendi teninin ısısından aşırı ise o giysi sıcak yani ısıtıcı niteliktedir. Isıtıcı nitelikteki dokular insanın teninden aldığı sıcaklıktan daha çok sıcaklık verir.

Sıcaklık veren kumaşlar; Başta yünlü kumaşlar, aba gibi yünden yapılmış kaba kumaşlar, çuha gibi daha sık dokunmuş yün kumaş, sof ve murabba gibi terbiye edilmiş, ince dokunmuş yünlü kumaşlar ve kürklerdir.


-------- Sponsorlu --------

Ayrıca havlu türü olan yumuşak elbiseler de teni sıcak tutar. Bu tür dokuma elbiseler kış giyeceği olması gereklidir. Kalın ve sık dokunmuş bez teni sertleştirir ve bedeni zayıflatır.

Serin tutan elbise ise soğuk nitelikteki kumaşlarla yapılan elbisedir. Soğuk nitelikteki kumaşlar; insanın teninin sıcaklığından daha serin nitelikteki kumaşlardır.

Mesela; keten bezi ve pamuk bezinden yapılan elbiseler ile bu iki kumaşı beraber kullanılarak yapılan dokumalar bu giysilere hoş bir örnektir.

Ayrıca ipek kumaşlar keten ve pamuklunun arasındaki bir niteliğe sahiptir. İpek kumaş ketenden sıcak ve pamuktan soğuk bir niteliktedir. Özellikle keten bezinden yapılan elbiseler yaz mevsimi kıyafetleri için en uygun olanıdır.

Yumuşak dokunmuş bezler teni yumuşak tutar ve nazik kılar.

Sağlıklı yaşam giysileri ile ilgili görüş ve önerilerinizi siz de değerli Bilgi Doktoru okurlarıyla paylaşabilirsiniz. Ayrıca bu konu ile alakalı sorularınız varsa cevaplamaktan memnuniyet duyarız. Sağlıklı günler geçirmeniz dileğiyle…

1 YORUM

  1. Pingback: Chikungunya Virüsü Nedir? » Bilgi Doktoru

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir