Sağlık Kaynağı Rokanın Faydaları

Antioksidan özelliği bulunan roka zararlı maddelerin vücuttan atılmasını ve kanın temizlenmesini sağlar. Son yıllarda yapılan çalışmalar rokanın akciğer ve bağırsak kanseri tedavilerini desteklediğini göstermiştir.

Kalorisinin düşük olmasına karşın iştahı açıcı özelliğinden dolayı kilo alımını kolaylaştırır. Karaciğer rahatsızlıklarının tedavisine destek olurken karaciğer ağrılarının dindirilmesinde de etkilidir.

İçeriğindeki bol C vitamini bağışıklığımızı güçlendirir (Ayrıca bknz: Bağışıklık Sistemi ve Beslenme İlişkisi) cildimizin güzelleşmesine yardımcıdır, hücrelerin yenilenmesini ve vücudumuzun hastalılarla iyi mücadele etmesini sağlar.

Daha öncede bahsettiğimiz üzere içeriğindeki K vitamini sayesinde bünyenin işlevlerini sağlıklı bir şekilde yerine getirmek için ihtiyaç duyduğu miktarı sağladığı gibi, kemik sağlığına da katkıda bulunur. Kemiklerin güçlenmesini sağlar ve yaşlanmadan dolayı meydana gelecek hastalıklardan korur, çocukların sağlıklı ve sağlam iskelet yapılarının oluşmasını destekler.

Roka içeriğindeki karotenoidler sayesinde göz ve görme sağlığı açısından faydalıdır. Çünkü karotenoid düşük seviyede görme problemleri yaşayan kişilerin bu sorununa çözüm olabilir. Bunun yanında katarakt hastalığına yakalanma riskini azaltır.


-------- Sponsorlu --------

Hamilelik döneminde roka tüketimi çok önemlidir. 100 gramında günlük folat ihtiyacınızın %25’ini karşılayan roka, özellikle doğum sırasında bebeği nöral tüp defektlerine yani doğum sırasında oluşabilecek risklere karşı korumaya yardımcı olarak sorunsuz bir şekilde doğum yapmanıza yardımcıdır. Bu yüzden hamilelik döneminde canınız farklı tatlar çektiğinde rokayı salata veya garnitür şeklinde yemeyi deneyebilirsiniz.

Faydaları saymakla bitmeyen roka ayrıca içeriğindeki kalsiyum ve fosfor sayesinde diş ve diş eti rahatszılıklarının önlenmesinde, ağız kokusunun giderilmesinde yardımcıdır.

Kalsiyum, demir, çinko, magnezyum, fosfor gibi birçok minerali içerir. Omega 3, Omega 6 ve protein değerleri ise oldukça yüksektir.

Roka, B vitamini gruplarından olan riboflavin, tiamin, niasin, ridoksin ve pantotenik asit bakımından zengindir. B vitamini enzimatik ve metabolik faliyetlerin düzenli çalışmasını sağlar. Yorgunluk, dikkat eksikliği, hafıza sorunları, depresyon ve sinirlilik sorunlarına karşı birebirdir.

Rokanın 100 gramının içeriğinde ortalama 25 kalori bulunur. Bu özelliğinden dolayı roka için diyet yapanların vazgeçilmez dostu diyebiliriz.

Kısaca rokanın içeriğindeki besin ögelerinin miktarlarından bahsedecek olursak az önce de belirttiğimiz gibi 100 gram çiğ rokada;

3.7 gram karbonhidrat

0.7 gram yağ

2.6 gram protein

170 mg omega3

130 mg omega6 bulunur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir