Rooibos Çayı (Aspalathus Linearis)

Rooibos Çayı (Aspalathus Linearis)

Kırmızı yada kızıl çay olarak da tanınan rooibos çayı (bilimsel adı: Aspalathus Linearis) içeriğindeki yüksek antioksidan oranıyla vücudumuzun savunma sistemini güçlendiriyor. Ayrıca rooibos çayı alzheimer ve kanser gibi hastalıklara karşı da koruyor. 

Rooibos çayının bir diğer ismi, Kırmızı Çay’dır. Çünkü Rooibos kelimesi Afrika dilinde, ”Kırmızı Çalı” anlamına gelmektedir. Rooibos çayı, bu bitkinin yalnızca yaprakları kullanılarak yapılmaktadır. Nerede Yetişir? Ayrıca bu bitki yalnızca Güney Afrika’da yetişmektedir.

Rooibos çayını diğer çaylardan ayıran özelliği, bu çayın kafein içermemesi ve eser miktarda tenin içermesidir. Bu yüzden siyah çay ve kahvenin yerine almak için önemli bir adaydır. Ayrıca içindeki demir, bakır, kalsiyum, potasyum ve antioksidan maddelerin keşfedilmesiyle daha popülerleşmektedir. Özellikle antioksidanlar, kan yolundaki pıhtılaşmaları engelleyerek kişideki kanser riskini azaltmaktadır.

Rooibos Çayı (Aspalathus Linearis) Neye İyi Gelir, Faydaları Nelerdir?

Yukarıda da söylendiği gibi kişide kanser riskini azaltmasına ek olarak; kanserli olan tümörlerin boyutlarının küçülmesinde etkili olmaktadır.

Yapılan araştırmalar, rooibos çayını düzenli olarak tüketen kişilerin HDL yani iyi kolesterollerini yükseltirken; LDL olarak kısaltılan kötü kolesterolün düşürülmesinde etkili olmaktadır.

Alzheimer hastalığından korunma ve bu hastalığın gelişmesini yavaşlatıcı etkisi vardır.


-------- Sponsorlu --------

Çayın içinde bulunmakta olan kalsiyum ve florid maddeleri; dişlerin ve kemiklerin sağlıklı olarak gelişmesine katkıda bulunmaktadır.

Hazımsızlık, bulantı, kusma ve mide yanması gibi sindirim sorunlarına karşı kullanılmaktadır. Bunlara ek olarak mide ülseri belirtilerini hafifletmede kullanılmaktadır.

Uykusuzluk sorununun giderilmesinde, sinirleri yatıştırarak etkili olmaktadır.

Hafızayı güçlendirici ve kalp sağlığını koruyucu etkisi vardır.

Rooibos çayı harici olarak kullanıldığında, cilt yüzeyinde var olmakta olan hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

Bu bitki çayının, çinko açısından oldukça zengin olması sebebiyle uçuk ve aft gibi ağız içi ve çevresinde oluşmuş olan yaraların tedavisinde gargara olarak kullanılabilmektedir.

Rooibos Çayı Nasıl Yapılır?

Rooibos çayının hazırlanması oldukça basittir. Büyük bir bardak için 1 çay kaşığı kadar rooibos bitkisi yeterli olmaktadır. Bu ölçüye göre kişi sayısını belirleyip kullanacağınız ölçüyü kendiniz ayarlayabilirsiniz. Çayınızı kaç kişilik hazırlayacaksanız o kadar miktarda çayı demliğe koyun ve demliğin kapağı kapalı olacak vaziyette 5 dakika kadar demleyin. Süzerek servis edin.

Ölçüsü paylaşılan rooibos çayı hem kırmızı hem de yeşil çeşidi için uygundur. Bu konuda sizinle paylaşacağımız tek ayrıntı; kırmızı olan rooibos çayının yeşil olana kıyasla daha tatlı olduğudur. Çayınızın tadını değiştirmek isterseniz bal veya limondan faydalanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir