Pirinci Suyu İçmenin Yararları

Suyun bol olduğu arazilerde yetişen ve dünyada bolca tüketilen  pirincin insan sağlığına birçok faydası vardır. Asya kıtasında sık olarak kullanılan bu besinden tıp alanında doğal bir ilaç olarak da faydalanılmaktadır. Pirinç, içinde bulundurduğu B1, B2, E vitaminleri yanında demir, fosfor, potasyum, sodyum, magnezyum ve kalsiyum bakımından oldukça zengindir.

Un elde edilen ve yağ üretilen pirinçten birçok alanda yararlanılmaktadır. Mide ve bağırsak sağlığı için oldukça faydalı olan pirincin aynı zamanda suyu da oldukça faydalıdır. Pişirilmeden önce suda bekleyen pirincin içinde bulunan tüm vitamin ve mineraller beklediği suya geçer.

Bu beyaz suya pirinç nişastası da denmektedir. Aminoasit bakımından oldukça zengindir. Bazı uzmanlar en yararlı olan kısmının kaynama esnasındaki su olduğunu vurguluyor bu su muhafaza ederek birçok alanda kullanılabilir. Yüklü bir karbonhidrat kaynağı olan pirinç suyu bedenin gereksinim duyduğu günlük enerjiyi ihtiyacını karşılar.

PİRİNÇ SUYUNUN FAYDALARI NELERDİR?

– Asyalıların saçlarında erken beyazlama görülmeme sebebi her gün pirinç suyu ile saçlarını yıkadıkları içindir. Güzellik sağlayan olan pirinç içinde bulundurduğu antioksidan sayesinde saç köklerini besler ve güçlendirir. Güçlenen saç köklerinde kepeklenme, dökülme, yıpranma ve erken beyazlama gibi durumların oluşma ihtimali azalır.


-------- Sponsorlu --------

– Antioksidan bakımından zengin olan pirincin suyu yalnızca saça kullanıldığında değil aynı zamanda içildiğinde de çok faydalıdır. Bedende oluşan iltihaplı birikmeleri idrar yolu ile atarak kanserli hücrelerin yenilenmesini sağlar. Özellikle mide, bağırsak ve yemek borusu kanserlerini önlemede etkili olan pirinç suyu sindirimi kolaylaştırarar hızlandırır.

–  İçindeki kolesterol oranı az olduğundan tüketildiğinde vücuttaki kolesterol seviyesini artırmaz böylece damarlarda meydana gelen tıkanma riskini engeller. Bunun yanında kalp hastalıklarının yaşanma ihtimalini de azaltır. İçinde yağ bulundurmadığından obezite gibi ciddi hastalıklara da ortam sağlamaz.

– Doğru kullanıldığında yapısında bulunan nişasta bağırsak florasını düzenler. Böylece ishal ya da kabızlık gibi rahatsızlıkların yaşanma oranını düşürür.

– Yemeklerden önce tüketilen pirinç suyu mide sitemini düzenlediğinden metabolizmanın çalışmasını hızlandırır. Kilo vermeyi kolaylaştırır.

– Antiseptik özelliği sayesinde cilt toniği olarak kullanıldığında deforme olmuş hücreleri yeniler. Sivilce ve iltihaplı sivilce oluşumunu engeller. Cildin daha canlı ve sağlıklı görünmesini sağlar. Aynı zamanda yanık ve döküntülü deri hastalıklarında kullanıldığında da iyileşmeyi hızlandırır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir