Öksürük için Salep

Sahlep (Salep) Öksürük İçin Çok Yararlı

Kış günlerinde sıkça karşılaşılan öksürük ile bronşit’in önlenebilmesi için bağışıklık sistemini güçlendirmede önerilen kış içeceklerinden salep ‘in de oldukça faydalı olduğu belirtiliyor.

Samsun Medical Park Hastanesi’nde görevli Beslenme – Diyetetik Uzmanı Ezgi Eker Göktaş, Ülkemizde fazla tüketilen salep içeceğinin insan sağlığına birçok olumlu etkisinin bulunduğunu açıkladı.

Salebin orkide (orchidaceae) ailesinin çoğu çeşidinin toprakaltı yumrularından elde edilen bir baharat olduğunu söyleyen Göktaş şu şekilde konuştu:

“Kurutulan yumrular dövülerek toz şekline getirilir. Elde edilen toz kullanılacak biçime gelmiş olan saleptir. Salep, Türkiye’de, Muğla, Kastamonu ve Isparta’da üretimi ve yetiştiriciliği yapılmaktadır. Bilhassa Maraş dondurması olarak bildiğimiz, dondurmaya tat ve koku katan, dünyada yalnızca Kahramanmaraş’ın dağlarında yetişebilen bir orkide türünden elde edilen saleptir.

Bileşiminde nişasta, şeker, misülaj ve azotlu maddeler bulunur. Salep içtiğimizde üstüne serpiştirdiğimiiz tarçın, kan şekerimizin düzenlenmesini sağlar. Süt ile pişirilerek hazırlanan salep ise kalsiyum ve protein açısından zengin bir içecektir. Bu sebeple ara öğün olarak da tercih edebilirsiniz.”


-------- Sponsorlu --------

Salep İçmenin Sağlık Açıcından Faydaları

Bilhassa kış günlerinin en çok tercih edilen içeceği olan salebin insan sağlığı bakımından çok yararlı olduğunu söyleyen Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Ezgi Eker Göktaş sözlerine şu şekilde devam etti:

“Salebin bağırsakları çalıştırmada, öksürük ile bronşitte, bağışıklık sistemini güçlendirmede çoğu yararı mevcuttur. Salep müsilaj (suyla şişmesi) özelliği yardımıyla dokular üstünde yumuşatıcı etki yapar, dokunun üstünde bir nevi geçici bir katman oluşturarak, dokuyu koruyarak rahatlık verir. Bu yüzden bilhassa öksürük tedavisinde son derece etkili olduğu görülmektedir.”

kuru-oksuruk

Ayrıca Salep;

Bağırsaktaki kurtların düşürülmesine yardım eder

Vücut sıcaklığımızı dengeler.

Kabızlığı giderir,

Beyni güçlendirir,

Basur hastalığının tedavisinde kullanmak mümkün,

Adet düzensizliklerinde yararlıdır.

Kış geliyor, aktardan bol bol sahlep tozu alın, doğal süt ile evinizde bol bol sahlep yapın, hem içiniz ısınsın, hem boğazlarımız yumuşasın… sağlıcakla kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir