Öksürüğün Sebepleri ve Öksürük Çeşitleri Nelerdir

Özellikle kış aylarında sıklıkla yakalandığımız öksürükle ilgili merak ettiklerinizi değerli Bilgi Doktoru okurlarımız için araştırdık.

Bir çoğumuzun öksürüğü geçirmek için mütenevvi tekniklere müracaat ederiz. Solunum yollarımızda birikmiş olan yabancı cisimlerin, mukusların ve kirli havanın temizlenmesine yarayan bir mekanizma olan öksürük, vücudumuzun için oldukça yararlıdır. Oysa ki, asıl önemli olan öksürük değil, öksürüğün nedenlerine yönelik tedavi uygulamaktır.

Öksürüğün bir çok çeşidi bulunur ve bu öksürük çeşitleri hastalıklar ile ilgili bilgi kazanmamızı sağlar. Öksürük nedenleri kısa bir zamanda anlaşılmalı ve öksürüğün nedenlerini ortadan kaldırmaya yönelik tedaviler uygulanmalıdır.


-------- Sponsorlu --------

 

Öksürmenin Sebepleri Nelerdir

Öksürük nedenleri burun, yutak, gırtlak veya ağız gibi üst solunum yollarında ortaya çıkan tahriş veya iltihaplanmasıdır. Kimi zamanda toz ya da polen gibi mütenevvi maddelerin solunum yoluna girmesinden dolayı gelir.

Öksürük Çeşitleri Nelerdir

Kuru öksürük: Kuru öksürüğün nedenleri ise nezle, boğaz iltihabı, bademcik iltihabı, fazla sigara içmek, sindirim sorunu, gastrit, ishal, kabızlık, bağırsak solucanları, kalp hastalıkları ve ses tellerinin hastalanması

Nöbet biçiminde öksürük: Nöbet biçimindeki öksürük nedenleri boğmaca ya da ciğer şişmesi; gırtlak ya da hava borusunun tahriş olması, ya da astımdır.

Balgamlı öksürük: Balgamlı öksürük nedenlerine değinecek olursak bunlar da: Bronşit, astım, sinüs iltihabı, müzmin sinüzit, kalp hastalıkları ya da tüberküloz olabilir.

 

Konuyla ilgili bilgi ve tecrübelerinizi değerli Bilgi Doktoru okurlarıyla paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir