Makyajın Cildimize Etkileri Nelerdir

Bilinçsizce yapılan makyaj cildi güzel göstermediği gibi, cilt sağlığı üzerinde de pek çok olumsuz etkiye neden olabilmektedir bu yazımızda siz değerli Bilgi Doktoru üyelerine daha güzel bir cilt için birkaç ipucu verdik.

Makyajla uyumak zararlı mıdır ?

Uygulanan ürünler yüzünüzde uzun vakit kalmamalıdır. Özellikle yatarken kesinlikle sabunla yıkanmalı, nemlendirici sürülmelidir. Bu tepkilerden kaçınmak için, aşırı derecede makyaj yapmamak, makyaj ürünlerini kullanmadan önce cildi güzelce temizlemek ve nemlendirmek yine uyulması gereken kurallardır.

 

Makyajın Yan Etkileri nelerdir ?

Makyajın bilinen en önemli yan etkilerinden bir tanesi de komedondur. Gerek “siyah nokta” şeklinde bilinen açık komedonlar, gerekse “kapalı komedon” olarak bilinen “beyaz nokta”ların çıkmasında en büyük pay, bilinçsizce kullanılan makyaj malzemelerinindir. Kişi deri tipine makul olmayan ürünleri kullandığında gözenekler tıkanır, tıkanmış gözenekler içerisinde biriken yağ yüzde akneye veya komedonlara sebep olur. Cilt tipini iyi bilmek kuru deriye sahipse yağlı ürünler kullanmak, yağlı cilde sahipse su bazlı veya matlaştırıcı ve de yağ emici ürünleri kullanmak gerekir. En ideali profesyonellerin tavsiyesine uyarak alınan ürünleri kullanmak daha doğrudur.

 

Bitkisel Makyaj Malzemeleri Zararlı mı?

Maskaralar ve farlar, yüzde görülen alerjik tepkilerin en önemli nedenidir. Bir ürüne karşı gelişen tepki genellikle bir diğer ürüne karşı da gelişebilir. Bu durum, derinin toleransının düşük olduğunu gösterir. Bazı titiz derili kişiler hayatları boyunca makyaj ürünleri kullanamayabilir. Natürel, mineral, bitkisel ürünler başlığı ile pazarlanan ürünlere karşı alerjik tepki gelişebilir. Çoğu vakit yapılan alerji testleri bu hususta kişilerin toleransız olduğunu göstermektedir.


-------- Sponsorlu --------

 

Makyaj Sonrası Cilt Temizliği

Yapılan yanlışların başında yapılmış makyajın temizlenmemesi gelir. Deride kalan makyaj ürünleri, cildin  kalınlaşmasına, erken kırışıklıklara, gözeneklerinin genişlemesine, cildin  mat ve homojen olmayan renk değişikliklerine sebep olur. Bu sebeple ideal bir ürünle makyajın temizlenmesi makyaj yapmak isteyen kişi için gerekliliktir.

 

Makyaj Temizliği Nasıl Yapılır ?

Başka birinin makyaj malzemelerini kullanmamak dikkat edilmesi gereken en önemli kuraldır. Bu sayede şahsi enfeksiyon ajanlarının kişiden şahsa yayılması söz konusudur. Hele kişide açık yara varsa bulaşıcılık riski da ha da artar.

Kozmetiklerin yanı sıra kozmetikleri uygulamak amacıyla kullanılan fırça, pamuk, sünger gibi ajanların çok sayıda kişi tarafından ortak kullanılması, kişiler arası mikropların yayılması açısından büyük bir problemdir.

Kozmetikler uygulanmadan önce eller kesinlikle yıkanmalı, uygulanacak deri kesinlikle temiz olması gereklidir. Uygulama aparatları mümkünse tek kullanımlık olmalı, fırçalar da temizlenmeli ve sıklıkla değiştirilmelidir.

Kozmetikler kullanım talimatına bakılarak uygulanmalı, kapakları sağlam bir şekilde kapatılmalı, sıcak ortamlarda tutulmamalı, kullanım zamanı geçmiş ürünler atılmalıdır.

Güneşe maruz kalmış kozmetikler, koruyucu maddelerini yitirirler. Bu da malzemenin kullanım zamanının azaltır. Erkenden bozulmasına ve bakteri üremesine sebep olur.

 

Bu konuyla ilgili tecrübelerinizi değerli Bilgi Doktoru üyeleriyle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir