Madımak Otu Faydaları Hakkında

Madımak Otu Hakkında Bilgi, Madımak Otunun Yemeği Nasıl Yapılır?

Özellikle İç Anadolu bölgesinde kendiliğinden yetişen madımak otu kuzukulağı familyasına ait yeşil küçük yaprakları olan bir ot. Görüntü olarak semizotunu da andıran bu otun lezzetinin yanı sıra faydaları saymakla bitmiyor.

Özellikle Sivas halkı bu otu sofralarından eksik etmiyorlar ve sıklıkla tüketiyorlar. Salatası, böreği ve yemeği yapılan madımak otunu dilerseniz direk olarak da tüketebiliyorsunuz.

Madımak Otu Faydaları Nelerdir?

Madımak otu tam bir antioksidan kaynağı. Bu sayede vücudu serbest radikallere karşı koruyarak hastalıkları önlüyor.

Kan şekerini düzenleyici özelliğe sahip. Özellikle kan şekerinin yükseldiği durumlarda tüketilmesi tavsiye ediliyor. Yüksek kan şekerini normal seviyelere indirmeye yardımcı oluyor.

Madımak otu çay olarak tüketildiğinde ise mide ve bağırsakları rahatlatıyor.

İshal problemleri için tavsiye edilen madımak otu, ishal sorununu hızlı bir şekilde çözüyor.

Tüm bu faydalarının yanında aynı zamanda bahçelerde istenmeyen otları engellemek amacıyla kullanımı da mevcut. Anadolu da istenmeyen otları engellemek için madımak otu ekiliyor. İçerisinde fenol bileşikler sayesinde istenmeyen yabani otların gelişimini engelliyor.


-------- Sponsorlu --------

Madımak Otu Yemeği Tarifi:

Malzemeler:

* Madımak otu

* 1 litre su

* 2 yemek kaşığı pilavlık bulgur

* 2 kaşık zeytinyağı

* 1 adet soğan

* 2 diş sarımsak

Madımak Otu Yemeği Nasıl Yapılır?

İlk olarak madımak otu iyice yıkanarak temizlenir. Ardından ince ince doğranarak 1 litre suya atılır ve haşlanmaya bırakılır. Yaklaşık 25-30 dakika haşlandıktan sonra içerisine 2 yemek kaşığı bulgur ilave edilir.

Bu sırada başka bir tavanın içerisinde ince ince doğranmış soğan zeytinyağında kavrulur. Ardından sarımsak ince ince kıyılarak soğana eklenir. Bir müddet kavurduktan sonra hazırladığınız bu karışımı diğer tarafta pişen madımak ve bulgur karışımına ilave edin. Tuz ilave etmeyi unutmayın.

2-3 dakika daha pişirdikten sonra ocağın altını kapatabilirsiniz. Dilerseniz soğan kavurma aşamasında salça ilavesi de yapabilirsiniz. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir