Arı Sokmasına Ne Yapmalı?

Arı Sokmasına Karşı Ne Yapmalı

Özellikle yaz aylarında başımıza gelen arı sokması etkileri kişiden kişiye ve arının soktuğu bölgeye göre değişik etkiler ortaya çıkarmaktadır. Eğer arı sokmasına karşı bir alerjiniz yok ise arı sokmaları genellikle tehlikeli değildir. Fakat arı sokmasına alerjiniz var ise veya bünyeniz zayıf ise arı sokması sizi çok rahatsız edebilmektedir.

Arı sokması için doğal tedavi yöntemlerine geçmeden önce eğer alerjiniz varsa veya bünyeniz zayıf ise arı sokması hayati riskleri olan bir durumdur. Bu nedenle böyle bir durumla karşılaştığınızda ilk olarak doktora gitmenizi tavsiye ederiz.

Arı Sokması Şişliğine Ne İyi Gelir?

Arı sokması durumunda ilk olarak tedavi yöntemlerine geçmeden önce arının iğnesi soktuğu yerden çıkarılmalıdır. Bunu bir cımbız yardımıyla yapabilirsiniz. Sokulan bölgeyi kesinlikle kaşımamalısınız. Kaşırsanız arının zehrini etrafa yaymış olacaksınız. Ardından hızlı bir şekilde sabunlu su ile iyice yıkayın.


-------- Sponsorlu --------

Arının Soktuğu Bölgeyi Soğutmak: Üzerine buz koyarak veya soğuk su ile yıkayarak arının soktuğu bölgeyi soğutun. Soğuk yoğurt sürmekte yoğurdun acı azaltıcı etkisi nedeniyle tavsiye edilmektedir.

Arı Sokmasına Maydanoz: Taze maydanozu iyice dövdükten sonra arının soktuğu bölgeye sarın ve bu bölgeyi bir bezle sarın.

Arı Sokmasına Arpa Unu ve Sirke: Arı sokmasına karşı arpa unu ve sirke ile yapacağınız hamuru sokulan bölgeye sürün.

Arı Sokmasına Soğan veya sarımsak: 1 adet soğanı ikiye kestikten sonra iç kısmını arının soktuğu bölgeye sürün veya 1 diş sarımsağı iyice ezdikten sonra arının soktuğu bölgeye sürün.  Soğan ve sarımsak iltihap atıcı etkiye sahiptir. Bu sayede arının verdiği zehri atmaya yardımcı olur.

Arı Sokmasına Karbonat ve su: Karbonat ve suyu karıştırdıktan sonra macun şekline getirin. Bu macunu arının soktuğu bölgeye sürün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir