Konsolosluklara Gönderilen Sarı Toz Tebeşir Tozu mu Çıktı

SARI TOZ OLAYI KONSOLOSLUKLARI ALARMA GEÇİRDİ

Almanya, Belçika, ABD, Fransa ve Kanada konsolosluklarına sarı zarf içerisinde kimliği tespit edilemeyen şahıs/şahıslar tarafından SARI TOZ gönderilmişti. Bu konuyla ilgili Konsolosluklarda alarm durumu söz konusu olmuş ve  bu zarflara temas eden personeller hastanelere sevk edilmişti.

 

Sarı Toz’un İnceleme Sonucu Belli Oldu? Sarı Toz Tebeşir Tozu mu?

Bunun üzerine Konsolosluklara gönderilen sarı toz Sağlık Bakanlığı tarafından derhal incelemeye alındı. Bugün Bilgi Doktoru olarak aldığımız bilgilere göre Sağlık Bakanlığı, sarı tozda biyolojik harp maddesine rastlanılmadığını açıkladı. Eyüp Gümüş bazı yabancı elçiliklere gönderilen ‘Sarı Toz’un tebeşir tozu olduğunu tespit ettiklerini açıkladı.

 

SAĞLIK BAKANLIĞININ SARI TOZ İNCELEME SONRASI AÇIKLAMALARI

İncelemelerde sarı toz maddesi içerisinde şarbon ve veba gibi herhangi bir Biyolojik Harp Maddesine (BHM) rastlanmadığı bildirildi. 


-------- Sponsorlu --------

Yapılan Açıklama Şu Şekilde;  “24 Ekim’de İstanbul’da Kanada, ABD, Fransa, Almanya ve Belçika Büyükelçilik ve Konsolosluklarına postayla gönderilen şüpheli toz materyal, biyolojik açıdan incelemeye alınmıştır. Şüpheli toz materyalde yapılan ilk incelemelerde; Bacillusanthracis (Şarbon), Yersiniapestis (Veba), Francisella tularensis (Tularemi), Ricinuscommunis toksin (Risin) ve Botilinum toksini (Besin zehirlenmesi) araştırması yapılmış ve herhangi bir Biyolojik Harp Maddesine (BHM) rastlanmamıştır. Ancak diğer olası Biyolojik harp maddeleri ve şarbon sporlarına yönelik ileri biyolojik tetkikler ve kimyasal analiz sonuçları bugün geç saatlerde tamamlanarak tekrar kamuoyu ile paylaşılacaktır.” şeklinde açıklamala yapıldı.

Gelişmeleri ilerleyen saatlerde Bilgi Doktoru okurlarımıza aktarmaya devam edeceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir