Kara Havuç Suyu ve Kara Havucun Faydaları

Kara Havuç ( Siyah Havuç ) Nedir?

Kara havuç, anavatanı Asya toprakları olan bir havuç türüdür. Kara havucun rengi daha çok mora yakındır ve mor havuç olarak da bilinir. Ülkemizde şalgam suyunun yapımında kullanılır.

Kara Havucun Faydaları

Siyah havuca rengini veren flavonoid bileşikler antosiyanin adı verilen pigmentlerdir. Genelde siyah-mor renkli meyve ve sebzelerde bulunan bu pigmentler güçlü antioksidan etkileri ile bilinirler. Şuanki bilimsel anlayışa göre kanser önleyici, yaşlanma geciktirici ve bağışıklık sistemini güçlendirici etkileri bulunuyor.

Ayrıca, diyabet ve kalp hastalıklarına karşı da koruyu etkileri bulunuyor.Bu nedenle; yaban mersini, böğürtlen, kara dut, kara erik gibi meyveler antioksidan etkileri yüksek meyvelerdir.

Kara havuç, vitaminler, mineraller ve antioksidanlardan oluşan inanılmaz bir bileşime sahiptir. 100 gr taze, siyah havuçun tavsiye edilen günlük miktardan 5 kat fazla A vitamini içerir. Zaten bildiğiniz gibi, A vitamini sağlıklı mukus zarları için çok önemlidir gözler için de oldukça faydalıdır:

Orta derecede C, K, B6, B1, B3 ve B5 vitaminleri de bulabiliriz. Mor havuç düzenli olarak tüketilmesi bağışıklık sistemi için faydalıdır, kemik sağlığı için faydalı besinlerdendir.


-------- Sponsorlu --------

1) Siyah havuç suyu konsantresi normal turuncu havuç suyundan 12 kat daha fazla antioksidan içerir. Güçlü bir iltihap kurutucu meyvedir.

2) Siyah havuç suyu konsantresi normal turuncu havuç suyundan% 40 daha fazla beta-karotene sahiptir. Siyah havuçta bulunan A vitamini ve selenyumun kararlı bir kan akışını sürdürmesine yardımcı olduğu, güçlü antimikrobiyal ve antikanser özelliklere sahip olduğu (siyah havucun inanılmaz yüksek antioksidan içeriğine sahip olduğu), doğal olarak sperm üretimini arttırdığı ve deri, saç ve cilt sağlığı için inanılmaz bir besin olduğu düşünülür

3) Kara havuç suyunun faydaları arasında cildi gençleştirici etkisinden de bahsedilebilir.

Ayrıca fareler üzerinde yapılan bir araştırmada, bilim adamları hayvanlara yağ ve karbonhidratlar açısından zengin bir beslenme programı uyguladı. Zamanla farelerde görülen kilo artışına paralel olarak; yüksek tansiyon, diyabet, kalp hastalıkları, karaciğer sorunları görüldü. Bundan sonraki zamanda farelerin beslenme programlarına havuç suyu eklendi ve 2 ay boyunca farelere ayrıca havuç suyu verildi. Bu süreden sonra, havuç suyunun, farelere uygulanan kötü diyete rağmen farelerin iyileştikleri gözlendi.

Sağlıcakla Kalınız…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir