Kabuğundan Suyuna Tam Bir Şifacı, C Vitamini Deposu

C vitamini deposu olan bu sebzeyi kimler biliyor?

Anavatanı Orta Amerika olmasına rağmen; Asya Kıtası’ndan tüm dünyaya yayılan bir lezzet. Tatlı patates! Tatlı patatesin yaprakları ve filizleri de yenir. Birçok çeşidi olan bu patates türünün zehirli olanları da bulunduğu için tüketildiği zaman dikkatli olunması şarttır. Rengi ve tadı normal patatesten farklıdır. Glüten içermez ve bu yüzden ideal gıdalar listesinin ilk sırasında yer alır. Asya’da ve Güney Amerika’da bu besin uzun yıllardır tıbbı amaçlı tüketilir.

Doğal A vitamini bakımından oldukça zengin olan bu besin birçok araştırma projesine konu oldu. İlaç yapımında ve endüstriyel ürün geliştirilmesinde ham madde olarak kullanılır. 2013 yılında yapılan bir araştırma sonuçları gösteriyor ki; içeriğindeki polifenol maddesi kanserli hücrelerin çoğalmasını engelliyor. Yüksek lif içeriği, düşük kalori içeriği sayesinde diyet listelerinde de yerini alıyor. Güney Amerika bölgesinde çoğunlukla turuncu renkli olan tatlı patates, Asya Kıtası’nda sarı ve mor renkli olabiliyor.

TATLI PATATES SUYUNUN FAYDALARI NELERDİR? HANGİ HASTALIKLARA İYİ GELİR?
– İçeriğindeki yüksek lif, sindirim sisteminin olduğundan daha sağlıklı çalışmasına katkı sağlar. Böylelikle bağırsak ve mide hastalıklarının oluşumunu engeller. Ayrıca kolayca sindirildiği için kilo vermede yardımcı olur.


-------- Sponsorlu --------

– Polifen maddeler, tümörlerin oluşmamasını sağlar. Böylece kanseri önler ya da kanser tedavisinde etkilidir.

– Göz ve beyin sağlığı için A vitamini çok etkilidir. Havuç bu bakımından etkili bir besindir. Fakat orta boy tatlı patates 10 havucun sağladığı A vitaminin yüzde 50’sini karşılar.

–İçerdiği şeker oranı oldukça düşüktür.Bu nedenle şeker hastalarının da tüketmesi sıkıntı doğurmaz. Kandaki şeker seviyesini düzenler ve şeker indeksinin yükselmesini engeller. Aynı zamanda tansiyonun dengelenmesine de katkısı bulunur.

– Beta-karoten içeriği bakımından zengin olduğundan cilt sağlığına da faydalıdır. Geçmişte kadınlar bu patates çeşidinin suyunu tonik yapıp kullanırmış. Ciltteki ölü hücreleri temizler ve kırışıklık, yıpranma, sivilce ve akne oluşumunu da engeller.

-Tatlı patatesin içeriğindeki B6 vitamini, alınan besinleri enerjiye dönüştürerek vücudun daha dinç kalmasını sağlar.

–İçeriğindeki C vitamini sayesinde antioksidan etkisi gösterir ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir