İnsanların Yemek Zevkleri

Mizacı sıcak olan kişiler soğuk tabiatlı gıdalar ve şerbetlerle beslenmelidirler. Özellikle yazın çok sıcak günlerinde koruk suyu ile kabak aşı, ıspanak, sirkeli ve zeytinyağlı salata ve cacık yemeli; şerbetlerden ise nilüfer şerbeti, limon şerbeti, vişne hoşafı ve mardin eriği hoşafı içmelidir.

Sıcak Mizaçlı Kişiler

Sıcak mizaçlı kimseler yemek vakitlerini geçirdikleri zaman baş ağrıları olur. Bu gibi insanlar için makul olan; sabahleyin bir iki lokma ekmeği, nar, elma, koruk ya da limon şerbeti gibi ekşi şerbetlerden birisiyle ezerek ıslatıp yemeli ve bu tür şerbetlerden içmelidir. Bu yiyecekler soğuk etkili olmasından bedeni dengeliyor ve baş ağrısının oluşmasını engeller.

Safravi Mizaçlı Kişiler

Safravi mizaçlı kişilerin gıdaları soğuk ve yaş (nemli) gıdalar olmalıdır. Yani erişte çorbası ile pirinç ve etle pişirilmiş ıspanak çorbası, semiz et ile pişirilmiş erik yemeği gibi yiyeceklerdir. Kabak kalyesi nar ekşisi ile koruk aşı, erik aşı, sirkeli mercimek aşı (Buna Araplar tafsl derler) safravi mizaçlara uygun gıdalardır. Özellikle yaz günlerinde aç kalmamak gerekir. Zira açlık safravi mizaçlılara ve gençlere zarar verir.

Demev Mizaçlı İnsanlar

Demevi mizaçlı kişilerin beslenmesi soğuk nitelikli ve kan yapmayı engel olan gıdalardan olması gerekmektedir. Limon, turunç gibi narenciye şerbetleri, amberbaris ve hünnap şerbeti içmelidir. Mercimek aşma sirke katıp yemeli; yemeklere de sumak ve koruk ilave etmelidirler.


-------- Sponsorlu --------

Balgamı Mizaçlılar

Baigamî mizaçlı kişilerin gıdası sıcak nitelikte ve balgamı kesici özellikteki gıdalardan olması gerekir. Nohut, şalgam ve havuç yemeklerini tercih etmelidirler. Ceviz yağı ya da zeytinyağı ile pişirilmiş kırmızı etten kavurmalar bu kişiler için makuldur. Yemeklerine de biber ve tarçın serpmelidirler.

Sevdavi Mizacı Olanlar

Sevdâvî mizaçlı kişinin gıdası nemlilik veren gıdalardan olması gerekir. Semiz koyun eti ve semiz tavuk etinden çorba ya da yahni pişirmelidirler. Erişte yemeği ve rafadan yumurta yemelidirler. Sevdavî mizaçlılar için kabak yahnisi, kabak dolması ve az biber ve tarçın ile yapılmış et köftesi makuldur. Koyun eti ya da piliç eti ile pişmiş ve içine biraz maydanoz katılmış ıspanak yemeği de tavsiye edilen yiyeceklerdendir.

Soğuk Mizaçlı Kişiler

Mizacı soğuk olan kişiler sıcak tabiatlı ve hafif yiyecekler yemelidirler. Koyun etiyle pişen nohut yemeği ve üzerine biber, tarçın, kimyon gibi baharat ekilmiş kebaplar makuldur. Soğuk mizaçlılar, üzerine sıcak etkili baharat serpilmiş koyun eti ile pişirilmiş pirinç pilavı yemelidir.

Isıtıcı özelliği olan baharatlar genellikle zahter (yabani kekik), tarçın, karanfil ve kimyondur. Erişte aşı, Çerkez tavuğu aşı, koyun gerdanı ve semiz tavukla pişmiş çorbalar da uygundur.

Soğuk mizaçlılara Güvercin eti ve geyik eti de uygundur. Bu etler pişirilirken çeşni olarak kimyon, Frenk kimyonu ve tarçın ekleyip sarımsak katılmalıdır. Ayrıca soğuk mizaçlı kişilere muhallebi, hurma şırası, aşure, paluze ve baklava yemeleri uygundur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir