İncirin Sağlığa Faydaları

Günümüz Tıbbında İncirin Yeri: İncirin Sağlık Açısından Önemi

Doğal Antioksidankuru-incir-resimleri

İbn-i Sina’nın incirde keşfettiği sağlık etkileri çağımız tıbbmda da yavaş yavaş ön plana çıkmaya başladı.

Örneğin yeni bulgulara göre incirde birçok önemli özelliğin yanı sıra antioksidan içerik bulunuyor. Bu içerik, yani antioksidan canlılarda çeşitli sebeplerden dolayı meydana gelen oksitlenmenin yol açtığı zararları gideriyor.

Oksitlenme bilindiği üzere canlılarda serbest radikaller denilen zararlı oluşumların meydana gelmesine yol açıyor. Çok aktif olan serbest radikaller ise farklı moleküllerle kolayca reaksiyona girebiliyor ve hücrelere dolayısıyla da canlılara zarar verebiliyor.


-------- Sponsorlu --------

Başka bir deyimle serbest radikaller vücudun belli bir bölgesini değil her bölgesini etkileyebiliyor. İşte bu zararlı oluşumu engelleyebilecek olan yegane madde incirde de yüksek derecede bulunan antioksidan madde.

Antioksidanlar vücuda zararlı olan serbest radikallerle etkileşime girerek daha doğrusu onlarla bağ kurarak hücrelerin zarar görmelerini engelliyor. Böylece antioksidanlar hücrelerin tümör oluşturma riskini azaltıyor ve daha sağlıklı bir yaşama ve yaşlılığın etkilerinin daha az olmasına kapı aralıyor.

Diyabet Hastalığına Kuru İncir

Flavonoid Antioksidan

Diğer yandan incirin içerdiği antioksidan türü olan ‘flavonoid antioksidan’ da bulunan klorojenik asit, kan şekerini düşürmeye yardımcı oluyor ve sıkça görülen ikinci tip diyabet hastalarının
kanlarındaki glukoz (blood-glucose) oranının kontrol edilmesine yardımcı oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir