Tarçının Sağlığa Faydaları

Tarçın Sağlık Dostudur

Tarçının, tek başına kullanıldığında bile bir reçete dâhilinde kullanıldığındaki kadar etkin olabildiğini söyleyebiliriz. Prof Dr İbrahim Saraçoğlu’na göre tarçının genel sağlığa çok büyük etkisi var. O, açıcı, ısıtıcı ve düzeltici özellikleriyle vücuttaki bütün kötü etkilerin ve hıltlann iyi­leşmesini sağlıyor.

Tarçının Beyine Faydası

Tarçının beyin için faydalı özellikleri de mevcut. Beynin rutubetini ayrıştıran bu baharat bu sayede beynin rahatla­masını sağlıyor.

Saraçoğlu’na göre tarçının göğüs organlarına faydası da neredeyse saymakla bitmiyor: Öksürüğe faydalı olan tarçın, göğüsteki zararlı maddeleri atıyor, karaciğerdeki tıkanıklıkları açıyor ve onu güçlen­diriyor.

Mide – İdrar ve Regl İçin

Tarçının mideyle ilgili faydaları ise, mideyi güçlendirip ru­tubetini kurutma ve varsa ondaki ödemi yok etme şeklinde. Tarçın, ayrıca idrar ve regli söktürüyor, basura da iyi geliyor.

Sağlık için faydaları olağanüstü olan tarçının yağı da faydalı; Saraçoğlu’na göre onun yağının felç üzerinde olağanüstü olumlu bir etkisi var.

Sağlık Açısından Önemi ve Tıpta Kullanımı

Tarçınla ilgili son dönemlerde yapılan bilimsel araştırmalar bu baharatın sağlığa faydalarının ne kadar çok olduğunu kanıtlıyor. Bu konudaki araştırmalarla Saraçoğlu’nun vardığı sonuçlar arasın­da büyük benzerlikler mevcut. Örneğin tarçının mideye çok büyük faydası olduğu tekrar gün ışığına çıkıyor.


-------- Sponsorlu --------

Gerçektende, bu baharat ülsere yol açan H. Pylori isimli bakteri türüne ve diğer bakteri tür­lerine (Pathogenes) karşı oldukça etkili. Dolayısıyla bu bilgiler Saraçoğlunun, tarçının mideyi ödemlerden koruduğu şeklindeki tespit­leriyle çok örtüşüyor.

Tarçının sağlık için çok önemli bir diğer fonksiyonu ise beyin ha­sarına yol açan hastalıklara iyi gelmesi. Sağlık için önemli bu baha­rat, Alzheimer, Parkinson gibi beyindeki nöronları bozan hastalık­ların tedavisi için umut vaat ediyor.

Bilindiği gibi bu hastalıklar, be­yindeki nöronların yapısını etkileyerek bir süre sonra bu nöronların fonksiyonlarını kaybetmesine en sonunda da ölmesine yol açıyor.

Texas Üniversitesi Deneysel Tedavi Departmanı Cytokin Araştır­ma Laboratuarı’nda yapılan bir araştırma tarçının, söz konusu be­yindeki nöronları bozan hastalıklara bağlı iltihaplan azalttığını gös­termiş.

Bu aynı zamanda İbrahim Saraçoğlu’nun tarçının beyne faydası ile ilgi­li söylediklerini doğrulayan bir çalışma. Saraçoğlu, tarçının beyindeki rutubeti ayrıştırdığını ayrıca bütün kötü oluşumları iyileştirdiğini be­lirterek tarçınla ilgili modern tıp biliminin ulaştığı verilere paralel bilgiler sunmuştur.

1 YORUM

  1. Pingback: Bal ve Tarçın Karışımı — Bilgi Doktoru

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir