İlikli Kemik Suyu Nasıl Yapılır?

DOĞAL ET BULYON yani Evde İlikli Kemik Suyu Nasıl Yapılır?

Kemik Suyu her türlü yenilebilir hayvanın kemiklerinin kaynatılıp çeşitli işlemlerden geçmesiyle elde edilen su olarak tanımlanabilir. Kemik suyu hem yemeklere verdiği lezzeti hem de sağlıklı olması sebebiyle uzun yıllardır tükettiğimiz bir besindir. Sağlıklı olduğunu çoğumuz biliriz fakat nelere faydalı olduğunu çok ayrıntılı bilmeyiz.

Kemik suyu elde edildiğinde özellikle çorba olarak veya dondurarak buzlukta muhafaza edilip, yine çorba, yemek ve pilava eklenerek kullanılabilir. Bu yazımızda kemik suyunun faydaları ve ev yapımı kolay kemik suyu (et bulyon) yapımını anlatacağız.

Kemik Suyu Faydaları Nelerdir?

Özellikle gelişim çağında ki çocuklar için faydalı olan kemik suyu bağışıklık sistemini güçlendirir. Bu sayede hastalıklara yakalanma riskini azaltır. Ayrıca büyüme hormonun düzgün çalıştırması sebebiyle yine gelişim çağında ki çocuklar için önemlidir.

Kemik suyu tüketimi yaşlılarda ise kemik erimesi ve eklem rahatsızlıkları gibi hastalıkları önler.

Sindirim sisteminin iyi çalışmasına yardımcı olur.

Hafızayı güçlendirir, beynin sağlıklı çalışmasına yardımcı olur.

Cilt ve saç sağlığı için faydalıdır. İçerisinde bulunan kalojen maddesi sayesinde selülitleri önler var olan selülitlerin giderilmesine yardımcı olur.

Yaraların hızlı bir şekilde iyileşmesine yardımcı olur.

İlikli Kemik Suyu Nasıl Yapılır?

Malzemeler:

* 1-1,5 kilogram ilikli kemik

* Su

* Tuz

* Karabiber

* Dilerseniz baharat (defne yaprağı, kekik, biberiye)


-------- Sponsorlu --------

İLİKLİ KEMİK SUYU

KEMİK SUYU NASIL YAPILIR?

Ev Yapımı Doğal Bulyon – İlikli Kemik Suyu Tarifi

İlk olarak kasaptan kemik suyu yapmak için aldığınız kemikleri eğer vaktiniz var ise 1 gece önceden suya koyun. Vaktiniz yoksa en az 2 saat suda bekletin. Bu şekilde kemikler üzerinde ki kir ve kandan arınmış olacaktır. Suda bekleyen kemiklerinizi ardından yıkayın.

Derin bir tencerenin içine kemikleri koyun ve üzerine 3-4 parmak geçecek şekilde su ekleyin. Ocağın altını açıp kaynamaya bırakın. Kaynadıktan sonra altını kısın. Kemiklerin kaynarken üzerinde köpükler oluşacaktır. Bu köpükleri bir kevgir yardımıyla alın. Köpük oluşumu bittikten sonra bu aşamada tuz ve karabiberini ekledikten sonra dilerseniz içine baharat ilavesi yapabilirsiniz.

Kemik suyunu en az 6 saat vaktiniz varsa en lezzetli sonuç için 12 saat kısık ateşte kaynatın. Düdüklü tencere kullanacaksanız 2 saat yeterli olacaktır. Yeteri kadar kaynattıktan sonra ocağın altını kapatın, içerisinde ki kemikleri alın ve oda sıcaklığında soğumaya bırakın.

kemik iliği

KEMİK İLİĞİ SUYU

Kemik sularını dilerseniz buz torbalarına koyarak buzluğa kaldırabilirsiniz. Bu sayede kullanımı çok kolay olacaktır. Dilerseniz de kapaklı kaselere bölüştürerek buzluğa koyun. Yemeklerde, çorbalarda ve pilavlarda dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Verdiğim aynı tarifi doğal tavuk bulyon için kemikli tavuk ile de yapılabilir. İlikli kemik yerine doğal organik bir tavuğun özellikle butlarını kaynatarak yapabilirsiniz. sağlıcakla kalınız. afiyet şifa olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir