Chia Tohumu (Çiya Tohumu) Nedir, Nasıl Yenir?

Chia Tohumu – Çiya Tohumu Nedir, Nasıl Yenir? (Yoğurt Chia Kürü Hakkında Bilgi)

Chia Tohumu Nedir?

Özellikle son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz chia tohumu yani okunuşuyla çiya, Güney Amerika’da yetişen chia bitkisinin tohumuna denir. Uzmanlar chia tohumunun bir çok faydası bulunması sebebiyle günde en az yarım kaşık tüketilmesini tavsiye ediyor. Genellikle çiğ olarak tüketilen çiya tohumu salatalarda, yoğurt ve sütün içine katarak veya ekmek ve hamur işlerini yaparken hamuruna katarak tüketebilirsiniz.

Chia Tohumu (Çiya Tohumu) Neye İyi Gelir, Faydaları Nelerdir?

Chia tohumu tam bir omega-3 kaynağıdır. En iyi omega-3 kaynakları olarak bilinen somon ve keten tohumuna göre chia tohumunda daha fazla omega-3 yağ asitleri barındırır. Chia tohumu vücuda enerji verir.

Çiya tohumunun lifli bir yapısı olması sebebiyle kabızlık sorununu önleyerek sindirimi kolaylaştırır.

Chia triptofan isimli bir aminoasit içerir. Bu aminoasit sayesinde vücuda tokluk hissi verir. Aynı zamanda uykuyu düzenler ve kişinin psikolojik olarak daha iyi olmasını sağlar.

Çiya tohumu demir açısından zengindir. Bu sebeple kansızlık sorunu olanlar için çiya tohumu tavsiye edilir. 2 yemek kaşığı çiya yenilmesi vücuda 2.2 mg demir alınması demektir. Bu da günlük demir ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılar.

çiya tohumu

Chia Tohumu ile Zayıflatan İçecek

Kilo vermek isteyenlerinde sıklıkla tükettiği chia tohumu hem tokluk hissi vermesi sebebiyle hemde metabolizmayı hızlandırması sebebiyle tercih edilir.


-------- Sponsorlu --------

Yapılan araştırmalara göre chia tohumunun insülin direncini artırıcı özelliği vardır. Bu sayede kan şekerini düzenler. Ayrıca kanda ki yağ ve kolesterolü düşürücü özelliği bulunur. Bu faydası sayesinde kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucudur.

Günlük tüketilen 28 gram chia tohumu vücudun kalsiyum ihtiyacının %18’ini karşılamaktadır. Bu da diş ve kemik sağlığı açısından önemlidir.

Chia Tohumu Yoğurt ile Zayıflama Kürü

Malzemeler:

* 1 kase yoğurt

* 1 çorba kaşığı chia tohumu

* 4-5 damla limon suyu

* 1 çay kaşığı pul biber

* 1 çay kaşığı çörek otu

Yoğurt Çiya Tohumu Kürü

Chia Tohumu Zayıflama Kürü Nasıl Yenir?

İlk olarak yoğurt ve chia tohumu bir kasede karıştırılır. 2 saat bekletelim. 2 saat sonra limon, pul biber ve çörek otunu da ekleyip tüketebilirsiniz. Çiya kürü düzenli uyguladığınızda hem tokluk hissi verecek hemde yağ yakımını hızlandıracaktır.

Chia Tohumu içine sıvıyı alarak şişiyor, bu da midede müthiş tokluk hissini sağlıyor.

Uzmanlar chia tohumunun kuru olarak tüketilmesini pek tavsiye etmiyor. Tüketmeden önce yoğurt süt veya su gibi bir sıvının içerisinde bekletildiğinde içerisine su alarak şiştiğini göreceksiniz. Bu sayede su tutucu özelliğinden de faydalanmış olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir