Her Sabah Elma Sirkesi ve Bal İçmenin Faydası

Bu karışımı sabahları aç karınla içtiğinizde, bedeninizin pH seviyelerini dengeleyip doğal bağışıklık sisteminizi güçlendirecektir.

Elma sirkesi de bal da dünya çapında sağlık üzerindeki olumlu etkilerinden dolayı çok sevilen doğal ürünlerdir.

Elma sirkesini de balı da doğal ve işlenmemiş halde kullandığınızda bu sağlık avantajları artar. Bu iki doğal ürün çeşitli tedavilerde ve bazı hastalıkların önlenmesinde çok etkilidir.

Bu iki ürünün bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve mikroorganizmaların neden olduğu çeşitli hastalıkları önlediği pek çok kez kanıtlanmıştır.

Ancak pek çok kişi bu iki malzemeyi birlikte kullanıp etkilerini arttırarak sağlıkları için çok yararlı bir karışım hazırlayabileceklerini bilmemektedir.

Elma sirkesi ve balı birlikte kullanmanın faydası nedir?

İşlenmemiş bal ve organik elma sirkesi enfeksiyonları önlemek ve tedavi etmek de dahil olmak üzere yaşam kaliteniz üzerinde kötü etkisi olan pek çok şeye iyi gelmektedir.

Bu iki maddeyi karıştırarak enflamasyona karşı güçlü bir tedavi, etkili bir antibiyotik, sağlıklı bir antioksidan elde edersiniz ve bu karışım pek çok yaygın ve kronik hastalığa iyi gelmektedir.

Bu karışımın başlıca yararları:

✔️ Eklem ağrılarını önlemek ve tedavi etmek. Bu yüzden artriti olan kişilere önerilmektedir.

✔️ Mide yanması ve karın ağrısına karşı etkili bir toniktir.

✔️ Sindirime iyi gelir, bağırsak hareketlerini dengeler ve kabızlıkla savaşır.

✔️ Kolesterol seviyelerini dengeler, yüksek tansiyonu önler.

✔️ Kilo vermek için size yardımcı olur.

✔️ Boğaz ağrısı ve solunum yolu problemleri için en etkili tedavilerden birisidir.

✔️ Enerji verir.

✔️ Serbest radikallerle savaşma özelliği sayesinde cildinize iyi gelir.

✔️ Ağız kokusunu yok eder.

✔️ Enflamasyonu azaltır.

Bu karışımı neden sabah içmelisiniz?

Günümüzün modern yaşam tarzı bedeninizin sürekli strese ve fazla miktarda yağ ve şeker içeren yiyeceklerden dolayı yüksek asiditeye maruz kalmasına neden oluyor.


-------- Sponsorlu --------

Tüm bunlar bedeninizin pH dengesini bozup, mide yanmasına neden olur ve çeşitli enfeksiyon, hastalık ve yaşam kalitenizi düşürecek sorunların ortaya çıkmasına zemin hazırlar.

Bu karışımı sabah kahvaltıdan ve herhangi bir fiziksel aktivite yapmadan önce içmelisiniz; böylece hem pH dengenizi düzenler hem de daha enerjik olmanızı sağlar.

Bu ana etkisi sayesinde bal ve elma sirkesi karışımı bedeninizin kendisini koruma becerisini arttıran en iyi alternatif tedavilerden birisidir.

Bu tarifi nasıl hazırlayabilirsiniz?

Bu tarifi uygulamaya başlamadan önce kullandığınız malzemelerin işlenmemiş ve %100 organik olduğundan emin olun çünkü piyasadaki pek çok ürünün içerisinde katkı maddeleri vardır ve bu katkı maddeleri kullandığınız ürünlerin şifalı etkilerinin azalmasına neden olur.

İşlenmiş veya organik olmayan bal ve elma sirkesi kullanırsanız bu karışımın etkisi daha az olacaktır çünkü kullandığınız malzemelerin besin değeri düşük olacaktır.

Malzemeler

✔️ 1 tatlı kaşığı işlenmemiş bal (7.5 gr)

✔️ 1 tatlı kaşığı elma sirkesi (5 ml)

✔️ 1 bardak su (250 ml)

Hazırlanışı

Elma sirkesi ve balı bir bardak ılık su içerisinde, tamamen çözülene kadar iyicene karıştırın.

Nasıl içmelisiniz

Bu karışımın etkisini iyicene arttırmak istiyorsanız, kahvaltıdan yaklaşık 20 dakika önce aç karınla içmelisiniz.

Ayrıca bu karışımı kendi ihtiyaç ve tercihlerinize göre, gün içerisinde de içebilirsiniz. Ancak günde 3 bardaktan fazla içmemeye özen gösterin, aksi taktirde bu sağlığınız için zararlı olabilir.

Uyarı!

Eğer bu karışımı her gün içecekseniz, yüksek miktarda elma sirkesi tüketiminin potasyum seviyelerinde azalmaya ve kemik yoğunluğu kaybına neden olduğunu unutmayın.

Bu yüzden yukarıdaki uyarılarımıza dikkat edip, bu tarz yan etkiler görürseniz kullanmayı anında bırakmalısınız.

Elma sirkesi idrar söktürücüler, laksatifler, şeker hastalığı ve kalp hastalığı ilaçlarının etkilerinde değişikliklere neden olabilir. Bu tarz ilaçlar kullanıyorsanız, bu tedaviye başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir