Bedeni Baştan Alta Yenileyen Bitkisel İçecek

Haftada bir defa kaynatıp için: hem vücudu yeniliyor hem de şeker hastaları için faydalı!

Sumak otunun 150 cinsinin olduğunu biliyor muydunuz? Ve bu 150 cinsinden yalnızca ikisinin zehirsiz olduğunu? Yemeklerimize ekşi bir tat katması için çoğunluklua kullandığımız sumak otunun faydaları saymakla bitmez. Eğer şimdiye kadar sumağı yemeklerinizde kullanmadıysanız bundan sonra kullanacağınız konusunda şüphemiz yok.

Sumağı ekşi bir tadı olduğu için hem salatalarımızda hem de yemeklerimizde tercih ederiz. Peki sumak bitkisinin vücut sağlığına olan katkıları? Sizler için okuduğunuzda belki de inanamayacağınız yararlarını ve iyi geldiği hastalıkları inceledik.

İşte sumak suyunun faydaları…

Sumak yabani otlar sınıfındandır ve kurutulup toz haline getirildikten sonra kullanılır. Hemen hemen her toprakta yetişmesiyle bilinen sumak otunun faydalarına bakalım.

Yapılan araştırmalarda limonda olduğu gibi sumak otunun da antioksidan içerdiği saptanmıştır. Ayrıca uzmanlar tarafından üst solunum yolu hastalıklarının tedavisi için ilaç kullanmadan sumak suyu ile tedavi sağlanabileceği söyleniyor.


-------- Sponsorlu --------

İŞTE SUMAK SUYUNUN BİRBİRİNDEN FARKLI YARARLARI
– Kandaki insülin oranını dengeler. Böylelikle diyabet ve yüksek tansiyon hastaları için yararlıdır.
– Antioksidan etkisi, üst solunum yolları hastalıklarından kaynaklanan ani yüksek ateş gibi durumlarda etkili olup beyin sağlığına katkı sağlar.

– Hafta da bir bardak tüketilen sumak suyu, zarar görmüş hücrelerin rakamını azaltarak sağlıklı hücrelerin çoğalmasına yardımcı olur.
– Gıda zehirlenmesi gibi durumlarda sumak baharatını kaynatıp bir bardak tüketmeniz yararlı olacaktır. Hem midenizi hem de bağırsaklarınızı temizleyecek ve sindirim sisteminde zehirlenmeye yol açan bakterileri vücuttan atacaktır.

– Sumak suyu, kilo vermek için de kullanabilirsiniz.
– Gün içerisinde yarım çay bardağı sumak suyu tüketirseniz hazımsızlığı önlemiş olursunuz.
– İştahsızlık problemi yaşayan çocuğunuz varsa ayda bir defa sumak suyu içirin.

Ağzınızda oluşan aft yaralarından 1 saatte kurtulmak için:

Gerekli Olan Malzemeler

1 yemek kaşığı sumak
1 bardak su

Hazırlanması

Yukarıdaki malzemeleri bir kap içerisinde karıştırıp kaynatın. Daha sonra gargara yapın ve ağızdaki aft yaralarından kurtulun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir