Fluad Grip Aşısı Ölümleri

Grip Aşısından Ölenler

İtalya’da İsviçreli ilaç üreticisi Novartis’in bir grip aşısını enjekte ettikten 1-2 gün sonra şüpheli şekilde ölenlerin sayısı 11’e çıktı. Yetkililer aşı olan 60 bin vatandaşın risk altında olduğunu belirtiyor.

Fluad İsimli Grip Aşısı

İtalya’da hafta ortasında ikisi kadın 3 vatandaşa gripten korunmak için “Fluad” adlı aşıyı kullandıktan kısa bir müddet sonra yaşamını yitirmişti.

İtalyan Eczacılar Ajansı (AIFA), aşıyı yaptırmanın ardında ölenlerin sayısının 11’e çıktığını açıkladı.

Ölümlerin aşıdan kaynaklı bir yan etkiden mi yoksa farklı bir sebebinin mi olduğu henüz belli olmamakla birlikte araştırmalar son hızla devam ediyor. AIFA, aşının kullanımını durdurma ve şüpheli 2 parti aşının piyasadan toplatılmasına karar verdi.

Yeni bir vaka ihtimaline karşı sağlık Bakanlığı da şüpheli hallerde ilgililerin bilgi alabilmesi için acil durum hattını kullanıma sundu.


-------- Sponsorlu --------

Grip Aşısı Yaptıran 60 Bin Vatandaş Risk Altında

Basına yansıyan haberlerde, İsviçreli firmanın şüpheli aşıları Siena şehrindeki bir fabrikada ürettiği ve Siena’nın içerisinde bulunduğu Toscana bölgesinde aşıyı yaptıran 60 bin vatandaşın risk altında olabileceğini dile getirdi.

Siena ve Prato savcılıkları, bu 2 şehirde görülen ölümler sebebiyle soruşturma açtı. Tüketici Haklarını Koruma Derneği de Sağlık Bakanlığı’nın aşı kampanyalarını durdurması yönünde ihtarname çıkartılması için savcılığa müracaat etti.

Siyasi anlamda da tartışmaya sebep olan şüpheli ölümler sebebiyle koalisyon hükümetinin büyük ortağı Demokrat Parti Sağlık Bakanı Beatrice Lorenzin’den konuyla alakalı soruşturma başlatmasını talep etti.

NOVARTIS’TEN Konuyla İlgili İlk Açıklama

İsviçreli şirket tarafından yapılan ilk açıklamada, bahse konu ölümlerde “Fluad” aşısına dair bir bulguya rastlanılmadığını belirtilerek, aşının 1997’den beri kullanıldığı hatırlattı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir