Evde Süs Bitkileri ve Çiçekleri Zehirlermi

Evlerimizde süs amacıyla yetiştirdiğimiz bazı çiçeklerin zehirli olduğunu söyleyen Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bekir Bükün, bilhassa ufak çocuğu bulunan ailelerin dikkatli davranması gerektiğini ifade etti.

Prof. Dr. Bükün, vatandaşlara yatak odalarında fazla miktarda bitki veya çiçek bulundurmamaları konusunda uyarılarda da bulundu.

salon cicegi evde zehirler mi

Evlerde ve iş yerlerinde daha fazla dekoratif amacıyla kullanılan süs bitkileri veya diğer ismiyle salon çiçekleri sanıldığı kadar masum olmuyor.

Konuya dair değerlendirmelerde bulunan Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bekin Bükün, evlerde yetiştirdiğimiz süs bitkilerinin bazılarının zehirli olabileceğini hatırlatarak, bunların içerdiği alkaloit, glikozit, safonin ve tanenlerin insan sağlığı üstünde olumsuz etkilerinin olduğunu açıkladı.

Çiçeklerin içerdiği bu maddelerin, çiçeklerin daha dayanıklı ve daha cazibeli hale gelmesini sağladığını vurgulayan Dr. Bükün, bunların insanlarda çeşitli hastalıklara ve zehirlenmelere neden olduğuna işaret etti.

Süs çiçekleri (Salon Bitkisi) Zehirli mi?

Rönesans döneminin Alman doktorlarından Paracelsus’un, “Yalnız miktar zehri belirler” dediğini hatırlatan Prof. Dr. Bükün, “Bu sebeple bunlardan yediğimiz miktar zehirlenme ölçüsünü çoğaltır veya azaltabilir. Bunların çoğunun yapraklarını veya meyvelerini yediğimiz vakit kusma, bulantı, dilde şişmeler ve ödem oluşturma gibi daha çoğu rahatsızlıklara sebep olur.

evde beslenen sus cicekleri resmi


-------- Sponsorlu --------

Bunlar bilhassa ufak çocuklarda riskli olabiliyor. Çünkü ufak çocuklar bunların tehlikelerinin farkında olmayıp, bitkilerin çeşitli bölgelerine dokunabiliyor veya yapraklarını ve çiçeklerini çok cezbedici renklere sahip olmaları sebebiyle kopararak, yiyebiliyorlar.

Bu da bunun yanı sıra derilerinde tahrişler veya bir önceki saydığımız belirtilere sebep olup, çeşitli zehirlenmelere yol açıyor. ” dedi.

Bilhassa evlerde sık sık bulundurulan nergisler, duvar sarmaşıkları, çiğdemler, hazeranlar, mor ve sarı salkımlar, ortancalar ile çuha çiçeklerine dikkat edilmesi gerektiğini de anımsatan Prof. Dr. Bükün, fazla kullanılan bu çiçeklerin zehirli olduğunun rahatça söylenebileceğini belirtti.

cicek saksi bitki ot evde

Süs Çiçeklerinin Yatak Odasına Konulması

Süs bitkilerini veya çiçeklerini kesinlikle yatak odanızda veya çocuk odasında bulundurmayın. Eğer çok istiyorsanız salon tarzı yerlerde muhafaza edebilirsiniz.

Bu zararlı maddelerin bitkilerin savunma mekanizmalarını arttırmak amacıyla salgılamış olduğu salgılar olduğunu da söyleyen Prof. Dr. Bükün, şunları kaydetti:

“Tıp ve kozmetik sanayi başta olmak suretiyle çoğu alanda bu kimyasalları bizler günlük yaşamımızda kullanıyoruz. Bunların zararlarının yanısıra kuşkusuz ki faydası da vardır.

Hem aromalarından yararlanıyoruz. Ya da en kolay örneği evlerimizde yetiştirdiğimiz fesleğenler sinek ve sivrisinek kaçırıcı olarak tanımlanırlar. Bu tür faydaları da bulunmaktadır. Doğru kullanırsak çoğu faydası da bulunmaktadır. Doğru olan, doğru yerde ve doğru biçimde kullanmaktır.”

1 YORUM

  1. Pingback: Tavuk Mantar Sote Zehirlenmesi » Bilgi Doktoru

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir