Erken Tespiti Halinde Kolon Kanserinden Kurtaran 5 Belirti

Kanser hastalıkları çoğu zaman onları en az beklediğimiz yerden saldırırlar ve bunun bazen farkında bile olamayız. Çünkü kanserlerin saldırdığı yerlerde ortaya çıkan belirtiler başka hastalıkların belirtileri ile ortak özellik gösterebilir.

Kolon kanseri ölümle sonuçlanan kanserler arasında en yaygın olanıdır ve bunun sebebi yukarıda da belirttiğimiz üzere, kolon kanserinin belirtilerinin sıradan, tedavi edilebilir hastalıkların belirtileri ile aynı olmasıdır.

Ancak kolon kanseri riskinin yüksek olduğu ve erken teşhisi halinde hızlı önlem alınarak hayatta kalma oranının artacağı bir takım belirtiler vardır. Bilge Cafe olarak bu belirtilerden 5 tanesini sizler için derledik.

1. Aşırı kilo kaybı

Eğer son zamanlarda aniden ve beklenmedik bir şekilde kilo vermeye başladıysanız, bu durum kolon kanserinin başlangıcı olabilir. Sakın bu aşırı kilo kaybına sıradan bir hastalığın yol açtığını düşünmek gibi bir hata yapmayın ve bir an önce doktora gidin.

2. Gaz ve şiddetli karın ağrısı

Karın bölgesinde oluşan şiddetli karın ağrıları görmezden gelinmeden mutlaka kontrol ettirilmelidir ve düzgün bir şekilde tedavi edilmelidir. Eğer karın ağrısı düzenli aralıklarla ortaya çıkıyorsa doktora gidilmeli ve bu ağrıların kolon kanserinin bir belirtisi olmadığından emin olunmalıdır. Dışkı örnekleri alınıp yakından incelenmelidir. Dışkıda bulunan kanlar kolon kanseri riski altında bulunup bulunmadığımızı bize söyleyebilir.


-------- Sponsorlu --------

3. Dışkıda kana rastlama ve kabızlık

Dışkıdaki kan genellikle bağırsakta ortaya çıkan bir tümörün veya bağırsak yırtılmasının bir belirtisi olabilir ki bu belirtiye rastlanılırsa hemen tedavi edilmesi gerekmektedir. Kabızlık da bu sorunların belirtisi olmakla birlikte aynı zamanda kolon kanserinin de bir belirtisi olabilir. Eğer uzun süreli bir kabızlık yaşıyorsanız daha da kötü duruma gelmeden doktora gitmeniz tavsiye olunur.

4. Anemi

Anemi, kolon kanseri teşhisinden korunmak için dikkat edilmesi gereken en önemli belirtilerden bir tanesidir. Anemi kendini çeşitli şekillerde gösterme eğilimine sahiptir ve bu yüzden çok dikkatli olmalısınız. Zayıflık hissi ve kalp çarpıntıları dikkat etmeniz gereken belirtilerin başında gelmektedir. Ayrıca kolon kanserine yol açan genetik faktörler de mutlaka yakından takip edilmelidir.

5. Kabızlık

Kolon ve rektumlarda ortaya çıkan tıkanma bağırsaklarınızın düzgün çalışmasını engeller ve tümör oluşma riski artar. Ortaya çıkan tümörler gittikçe büyür ve bağırsak yollarını teker teker tıkamaya başlar. Eğer düzenli olarak kabızlığa yakalanıyor iseniz bir an önce doktorunuza başvurmalısınız.

Bu belirtilere ek olarak kolon kanseri hakkında çok az şey bildiğinizi düşünüyorsanız veya kolon kanserine ait belirtilerin hepsini öğrenmek istiyorsanız güvenilir bir doktordan randevu alıp görüşebilirsiniz. Bu konularda size seve seve yardımcı olacaklar ve kansere olan farkındalığınızın artmasına katkıda bulunacaklardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir