Efsane Meyve Goji Berry – Kurt Üzümü Faydaları

Goji Berry – Kurt Üzümü Nedir?

Anavatanı Tibet olan ve boyu 1-3 m arasında değişen ülkemizde de bilinen adıyla kurt üzümü çalımsı bir bitkidir. Yaklaşık 1700 yıldır üretilen ve tedavi için kullanılmaktadır.

Beslenme uzmanları tarafından “gençlik çeşmesi” olarak adlandırılır ve insan ömrünü uzatıcı etkisi bulunduğu için dünyada hızla yayılmış ve de kullanımı artmıştır.

Son yıllarda ülkemizde de yetiştirilmesi denenmiş ne yazık ki iç piyasada yeterli satış seviyesine ulaşamamıştır. Bu yüzden tazesini bulmak oldukça güç olup; aktarlardan yalnızca kurutulmuş olanlarına ulaşılabilir.

Goji berry meyvesinin tadı yaban mersini ve de kirazı andırır. Kurutulmuş halinin kuruluğu kuru üzüm kıvamında olması ve ele biraz yapışması gerekir.

Goji Berry – Kurt Üzümü Faydaları Nelerdir?

Yüksek antioksidan içeriği vücudu serbest haldeki radikallerin zararlarına karşı korur. Yaşlanma sürecinin uzamasına yardımcı olur.

Germanyumu içeren nadir bitkilerdendir. Bilmeyenler için söyleyelim; germanyum, kanser önleyicidir. İçerisinde bulunan polisakkaritler ve antioksidanların sayesinde kansere sebebiyet verebilecek genetik mutasyonları engeller.

Uyku düzensizliklerini, depresyonu ve anksiyete bozukluklarını önlediği bilinmektedir. Kanı da temizleyen bir özelliğe sahiptir. Tibetliler kolestrol ve kan basıncını dengelemek için kullanır. Yüksek tansiyonu da oldukça önemli ölçüde engellediği gözlemlenmiştir.


-------- Sponsorlu --------

Hipofiz bezinden salgılanan ve insan büyüme hormonu olarak bilinen hCG salınımını arttırdığı bilinmektedir.

Hafızayı güçlendirir. Güçlü bir C vitamini deposu olup aynı zamanda bağışıklık sisteminin güçlenmesinde de önemli rol oynar.

Zeaksantin, A vitamini, beta-karoten içerdiği için göz sağlığına da olumlu etkileri vardır. Katarakt oluşumunu engeller. Uzak Doğu’da kısırlığı tedavi etmek için kullanılır çünkü sperm hücrelerinin canlılığına katkısı vardır. DNA sağlığını korumakta ve tümörün oluşmasını ya da büyümesini engellemektedir.

Goji Berry – Kurt Üzümü Zararları

Kan sulandırıcı ilaç kullananlar için zararlıdır. Tansiyon hastası olan ve diyabet ilacı kullananların kurt üzümü tüketmesi zararlıdır. Polene alerjisi olanların kullanmamaları gerekmektedir. Aşırı kullanım durumunda baş dönmesi, bulanık görme ve hatta halüsinasyon görme durumu olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir