Çok Az Kişinin Bildiği Bu Meyve Yağ Yakıcı Olması Özelliğiyle Biliniyor

İskandinavya bölgesinde yaşamadıysanız ya da Ikea’ya gidip reçelini yemediyseniz, meyve suyunu içmediyseniz, kekreyemişi bilmiyor olmanız muhtemel. Mucize meyve olarak da bilinen kekreyemişe yakından bakalım.

Kekreymiş ve yabanmersini aynı ailedendir. Kekreyemiş, yabanmersinine göre daha küçük boyutlu, sulu ve tatlıdır. Bunun yanı sıra içeriğinde bolca vitamin bulunur.

Taneli ufak meyvelerin besleyici özelliği yüksektir. Vitamin içeriği oldukça yüksektir. Son zamanlarda Acai ve kurt üzümü popüler bir hal aldı. Fakat kekreyemiş bu besinlerden daha yararlı.

İsveç’te 2014 yılında yapılan bir araştırmanın sonucunda kekreyemişin içeriğindeki yüksek yağ oranı diyetlerin negatif etkilerini yok ettiği gözlemlendi.

Lund Üniversitesi Antidiabetic Food Centre’da yapılan araştırmayı yöneten Araştırmacı Karin Berger ve doktora öğrencisi Lovisa Heyman’dı.


-------- Sponsorlu --------

Deneyler için fareler iki farklı gruba ayrıldı. İlk gruptaki fareler az yağlı besinlerle, ikinci gruptaki fareler ise fazla yağlı besinlerle beslendi. Daha sonra araştırmacılar fazla yağ ile beslenen fareleri farklı gruplara ayırdı. Bu farelerden bazılarına kekreyemiş, bazılarına ise yaban mersini bazılarına da ahududu verildi. Gruplardan birine herhangi bir şey verilmedi.

Üç ay sonra kekreyemiş verilen deney grubunun en iyi sonuçları verdiği gözlemlendi. Yüksek yağlı besinleri tüketseler bile kilolarında herhangi bir artış gözlenmedi. İnsülin ve kan şekeri seviyelerinin de dengeli olduğu gözlendi. Karaciğerdeki yağ oranının, yüksek yağlı besinlerle beslenenlere göre farelere göre çok daha az olduğu görüldü.

Kekreyemişin net olarak faydaları henüz bilinmemekte. İddialar kekreyemişin kırmızı rengini polifenol isimli antioksidandan aldığı düşünülmektedir.

Kilonuzu dengelemek için kaç adet kekreyemiş yenmeli?

Karin Berger, “Kekreyemiş ile beslenilen farelerin tükettiği besinlerin %20’si kekreyemişti. Fakat insanların bu oranda kekreyemiş tüketemesi önerilmiyor. Asıl amaç kilo vermek değil; obezite ve diyabeti önlemek” dedi.

Canınız kekreyemiş çekmiş olabilir. Mucize meyveyi herkesle paylaşın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir