Böğürtlen Nedir, Faydaları Nelerdir?

Böğürtlenin Faydaları Nelerdir? Böğürtlen Yaprağının Kullanımı ve Böğürtlen Çayı Tarifi

Böğürtlen Nedir?

Böğürtlen gülgiller familyasından vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin lezzetli ve sulu bir meyvedir. Önce yeşil olan meyveleri olgunlaştıkça pembe ve mor olur. Çalılarda, bahçe çitlerinde ve yol kenarlarında kendiliğinden yetişmektedir.

Vitamin ve mineraller bakımından oldukça zengin olan meyvesinin yanı sıra yaprakları ve kökleri de bir çok hastalığı tedavi edici özelliktedir.

Böğürtlenin Faydaları – Böğürtlen Yaprağı Kullanımı

★ Böğürtlen ağızda oluşan yaralara karşı şifa kaynağıdır. Bademcik iltihabı ve dil ve dişte oluşan iltihaplanmaları önler. Bu gibi rahatsızlıklarda 20 gram böğürtlen yaprağı 1 litre su ile haşlanır ve gargara yaparak uygulanır.

★ Böğürtlen yaprağının ciltte oluşan ağrı ve yaraları iyileştirici etkisi vardır. Hafif yanıklar ve hemoroit hastalığının tedavisinde de kullanılır. Bu gibi rahatsızlıkların varsa böğürtlenin körpe yapraklarını ezerek bir lapa hazırlayın ve problemli bölgenize bu lapayı sürün. Düzenli olarak bir süre uygulayın.

★ Ayaklarda ki şişkinliği indirir.

★ Böğürtlen en sağlıklı antioksidanlardan bir tanesidir. Vücuda çok miktarda vitamin, mineral, yağ asitleri ve karbonhidrat sağlar. Ayrıca kalorisinin az olması sebebiyle diyet listelerinde de tercih edilen bir meyvedir.

★ Kan şekerini düşürmek ve mesane de ki kumları dökmek için böğürtlenin kökünden faydalanabilirsiniz. Kök kısmı kaynatılıp içildiğinde bu hastalıklara şifa olur.


-------- Sponsorlu --------

★ Böğürtlen meyvesinin yüksek oranda demir içermesi sebebiyle kan yapıcı özelliği vardır. Anemi hastalığına karşı tavsiye edilir.

★ Doğal ve güçlü bir antioksidan kaynağı olduğunu söylemiştik. Bu özelliği sayesinde böğürtlen kanser hücreleri ile savaşır. Özellikle mide kanserine karşı böğürtlenin tedavi edici olduğu kanıtlanmıştır.

★ Düzenli tüketildiğinde cildin nemli kalmasını sağlayarak, cildi güzelleştirir.

Böğürtlen Çayı Tarifi

Böğürtlen Çayı Tarifi

Malzemeler:

★ 1 çay bardağı taze böğürtlen veya aktarlarda satılan kurutulmuş böğürtlen

★ 1 buçuk su bardağı su

Böğürtlen Çayı Nasıl Yapılır?

1 çay bardağı böğürtlen iyice yıkanır. Ardından bir cezvenin içerisine konur üzerine 1 buçuk su bardağı su ilave edilir. Bir kaç dakika kaynatıldıktan sonra altı kapatılır ve 5 dakika demlenmeye bırakılır. Demlendikten sonra bu lezzetli ve sağlıklı çayı tüketebilirsiniz.

Ayrıca ; ★ Böğürtlenin kökü ile hazırlanan çayın varis tedavisinde kullanıldığı bilinir. Varis için kullanacaksanız böğürtlen kökü ile çay yaparak düzenli tüketmeniz gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir