Balkabağının Göz için Faydaları

Diyetisyen Esra Kula, bal kabağının, havuçtan 2 kat daha çok A vitamini içerdiğini açıklayarak, “Tatlısı, çorbası ve böreği yapılabilen bal kabağı, sağlıklı gözlere sahip olmanın da yolunu açıyor” diye belirtti.

Diyetisyen Kula, yapılan araştırmalara göre A vitamini miktarının, havuçtan 2 kat daha fazla olan bal kabağının göz sağlığı için tüketilmesini tavsiye ediyor. Esra Kula, bal kabağının içerisinde gözler için çok faydalı olan betakaroten maddesinin bolca yer aldığını belirterek, şöyle dedi:

Bal Kabağı;

Hiç bir sebze de olmadığı kadar alfa ve beta karoten miktarı balkabağında bolca bulunur.

İdrar akışını artırarak mesaneyi uyarır. Bu sayede idrar yapmayı kolaylaştırır ve vücuttan toksinlerin atılmasını sağlar.

Antioksidan özelliği ile vücudu kansere karşı korur. Bağışıklığı güçlendirir. Ayrıca mikropların vücuttan atılmasını sağlar.

Kabızlığa Karşı Bal Kabağı

Kabızlık sorunu olanlar tercih edebilir. Sağlıklı olan ve kilo verme diyetinde olmayanlar rahatça tercih edebilirler. Kabak tatlısının miktarı 100-120 gr yaklaşık 200 kalori içerir ki bu çoğu tatlıya göre çok uygun bir kalori oranıdır. Gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.


-------- Sponsorlu --------

Tahin ve pekmez gibi ekstralar kalori oranını arttıracaktır. Dolayısıyla kilo verme diyetinde olanlara bunu tavsiye etmiyoruz. Ancak sağlıklı bireyler damak tadına göre ölçülü olarak tahin, pekmez veya sevdikleri diğer bir şeyi üstüne ekleyebilirler.”

Bal Kabağından Tatlı Çeşitleri

Kayseri ilimizde Lokantacılar ve Pastacılar Odası Başkanı ve bal kabağı tatlısı sunan iş yerinin sahibi Hayrettin Köse de, sonbaharda hasat vakti Sakarya ilinden 100 tona yakın bal kabağını satın alarak depolara koyduklarını söyleyerek, “Bal kabağı tatlısını biz 2 çeşit yapıyoruz. Biri yumuşak olanı, biri de sert olanı. Toz şekeri üstüne koyarak sabaha kadar demliyoruz ve ardından pişiriyoruz.

Sert Kabak Tatlısı Tarifi ( Cennet Taamı)

Sert olanını da kirece yatırarak ortalama 4 saat bekletiyoruz. Halk arasında ‘Cennet taamı’ adıyla bilinen bal kabağı, bunun yanı sıra kalp ve karaciğerin de dostu.

Bal kabağı tatlılarımızı, tahinli, cevizli ve fıstıklı olarak arzuya göre servis ediyoruz. Bunu kilo şeklinde de satıyoruz. Organik besin deposu olduğu için halkımız daha çok ilgi gösteriyor. Kış mevsimi ve bahara geçiş zamanlarında bedenin mikroplardan korunmasına yardım eden bal kabağı bol bol tüketilmelidir. Çünkü bal kabağı bağışıklık sistemini güçlendirmektedir” şeklinde konuştu.

Şeker yerine kuru hurma veya üzüm gibi kuru meyvelerle kaynatılırsa daha sağlıklı duruma gelebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir